EMEKLERİNİ KORUSUN

Ülkemizde hububat hasadının başladığı ve artarak devam ettiği bugünlerde TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’dan iki önemli mesaj geldi. Hububatını hasat eden üreticilere seslenen Güldal, ürünlerin TMO fiyatlarının altında satılmaması gerektiğine işaret ederek,  “Çiftçilerimiz acele etmesin. Emeklerinin karşılığını korusun” dedi. İkinci uyarıyı da hububat sanayici ve tüccarına yapan Güldal,  “Piyasa fiyatlarının dengeli, istikrarlı ve değerinde seyretmesi için gayret edeceğiz” açıklamasında bulundu. TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, TRT 1 ekranlarında yayımlanan Bu Toprağın Sesi programında TMO 2023 Dönemi Hububat Alım Fiyat ve Politikaları başta olmak üzere faaliyet alanımıza ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ÇİFTÇİLER OLUMLU KARŞILADI

Güldal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan hububat alım fiyatlarının primle birlikte buğdayda ton başına 9.250 TL, arpada 7.500 TL olduğunu hatırlattı. Bu fiyatın üreticilerde büyük bir memnuniyet oluşturduğunu dile getiren Güldal, “Fiyat, üreticilerimizin beklentilerini karşıladı. Sahadan olumlu geri dönüşler alıyoruz. Hem üreticilerimizi koruyan hem de piyasaları dengeleyen bir fiyat oldu” dedi.

3 GÜN TATİL YAPACAKLAR

Üreticilerin memnuniyetlerinin bir sonucu olarak TMO randevularında yoğunluk oluştuğunu dile getiren Güldal, “Ülkemizde hasat şu anda yüzde 5 civarında. Ege, Akdeniz ve Güneydoğu'da hasat devam ediyor. O bölgelerdeki randevularımız açılmış durumda. Şu an TMO iş yerlerimize yoğun bir talep var. Arkadaşlarımız, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da mesai mefhumu gözetmeden çalışıyor. Kurban Bayramı’nda 9 gün tatil ilan edildi ancak TMO teşkilatı sadece 3 gün tatil yapacak” dedi.

KALEM KALEM HESAPLIYORUZ

Güldal, sözlerini şöyle sürdürdü: “TMO 85 yıllık, tecrübeli bir kurum. Üretici dostu olarak kabul görmüş bir kurum. Biz fiyatlarımızı belirlerken bu tecrübe ve bilgi birikimine dayanıyoruz. Üreticimizin ürününü değerinde satması için birçok kriteri göz önünde bulunduruyoruz. Öncelikle maliyet unsurlarını kalem kalem hesaplıyoruz. Üreticimizin kullandığı gübre, mazot, tohum ve ilaçtan tutun da sigorta ve kredi gibi ekstra giderlere kadar hepsini hesaba katıyoruz. Bunun dışında iç ve dış piyasa durumu, rekolte beklentisi, üreticimizin refah payı ve üretimin sürdürülebilirliği gibi başlıkları da dikkate alarak bu fiyatı belirliyoruz.”

“PRİM TÜM ÜRETİCİLERİMİZE VERİLECEK”

TMO Genel Müdürü Güldal, geçen yıl ilk kez uygulanan hububat alım priminin bu yıl tüm üreticileri kapsayacak şekilde düzenlendiğini aktardı. Bu yıl Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olduğunu belgeleyen tüm üreticilerin bu uygulamadan yararlanacağını belirten Güldal, “Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından buğdayda 1000 TL, arpada 500 TL hububat üretim primi tüm üreticilerimize verilecek. TMO’ya satma şartı yok” diye konuştu.

TMO’DA SINIR BULUNMUYOR

Depolama konusunda TMO’nun herhangi bir sorunu olmadığının altını çizen Güldal, “Ülke genelinde toplam 540 noktaya ek olarak 11 ticaret borsasında da alım yapıyor olacağız. Her alım noktasındaki günlük alabileceğimiz miktarı maksimuma çıkarttık. Biz gerektiğinde açık yığın yöntemiyle de ürünleri alırız. Yeter ki üreticilerimiz randevularına sadık olsunlar. Ürünlerini taahhüt ettikleri gün ve saatte getirsinler. Bizim randevuları kapatma gibi bir durumumuz yok” dedi.

ÜRETİCİLERİMİZ ACELE ETMESİN

Güldal, çiftçilerimizi TMO fiyatlarının altında ürün satmamaları konusunda da uyardı. Piyasada buğday fiyatlarının düşük olduğunu belirten Güldal, “Çiftçilerimiz acele etmesinler. Emeklerinin karşılığını korusunlar. Bizim verdiğimiz fiyat referans fiyattır. Biz daha altını kabul etmiyoruz, onlar da etmesinler. Biraz sabrederlerse TMO’ya satabilir ya da piyasa kendi dengesini bulduğunda özel sektörde de değerlendirebilirler.” diye konuştu.

DENGELİ VE İSTİKRARLI OLACAK

Güldal, “Piyasanın oluşmasını istediğimiz rakamlar neyse o rakamlarda tutmak istiyoruz. Tüccarımızın sanayicimizin muhakkak tedarikli olmasında yarar var. Şu an TMO’nun almış olduğu fiyatlar, iyi fiyatlardır, denge fiyatlardır. Üzerinde olacak fiyatlardır. Biz TMO’nun zarar etmeyeceği bir fiyatı üzerine koyup ticarete konu edeceğiz. Piyasa fiyatlarının dengeli, istikrarlı ve değerinde seyretmesi için gayret edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.