ANLAM VERİLEMEDİ

İlçe başkanı Mithat Sarı yaptığı açıklamada  70 yaşına gelmiş parti üyesi C. S. sabah saatlerinde  bir ismi sorma gerekçesiyle gidilmesine anlam verilemediğini ifade ederek;  “70 yaşında bir insanın evine gidip bir başka ismi sorarak “burada mı ikamet ediyor” gibi aslında elinde olması gereken bilgilerle üyemizin evinde rahatsız edilmesini ve akabinde polis memurların kendilerini adeta bir savcı yerine koyarak “sen kahvede ya da herhangi bir yerde tepki gösteriyor musun, konuşuyor musun gibi sorularla muhatap edilmesini kabul etmiyoruz” dedi.

İSİM SORDULAR

Kocaali CHP ilçe başkanı Sarı açıklamasını şöyle sürdürdü;  “Konudan haberdar olduğumuzda üyemizle görüşme gerçekleştirdik. Polislerin ikametlerine geldiklerinde üyemize tanımadıkları bir ismi sormuşlar. Üyemiz böyle bir kişiyi tanımadığını ifade etmiş. Bunun üzerine ilgili memurlar “sen kahvelerde sert konuşuyor musun” gibi anlamsız, bir savcının sorması gereken sorularla muhatap oldu.

DEMOKRATİK TEPKİ

Bunun üzerine 70 yaşındaki CHP Kocaali ilçesine kayıtlı üyemiz C.S  evet ben demokratik tepkimi her ortamda gösteriyorum.  Ben bu ülkede “hırsızlığa, savaşa ve hukuksuzluğa” karşıyım. Bunu ifade etmekten çekinmem. Bu güne kadar karakol ya da mahkemelerle işim olmadı. “Dilerseniz gidelim inandığım ve ifade ettiğim görüşlerim doğrultusunda karakolda ifade vereyim” demesi üzerine, polis memurlarının üyemizin evinden ayrıldıkları bilgisini üyemiz bizimle paylaştı.

ÜYEMİZİ YILDIRAMAZSINIZ

Günümüzde ülkede yaşananları üzüntüyle karşılıyoruz. Bıraktık bir üyemizi bugün iktidarın ve yandaşlarının doğrultusunda görüş bildirmeyen, yaşanan hukuksuzluklara ve haksızlıklara kahve sohbetlerinde bile tepki gösteren yurttaşlarımız baskı altına alınmak istendiği ortadadır. Üyemiz C.S evi muhtarlık değildir. Muhtarlığa ya da nüfus müdürlüklerinden alına bilinecek bir adres ve ismin  bir konuta gidip sorulması manidardır.

UYGULAMALARI REDDEDİYORUZ

Bu tür baskı yöntemlerini reddediyoruz. Anayasadan doğan her ortamda ifade haklarını kullanan insanların ve grupların baskı altına alınmak istendiğini son yıllarda “olağan bir yöntem olarak”  uygulamalarla karşımıza çıkmaktadır.  En son örneğini ilçemiz Kocaali’de yaşadığımız bu uygulamaları reddediyoruz.  Bıraktık parti üyemiz olmasını,  70 yaşında bir yurttaşın evinde alakasız sorularla adeta “gözdağı verilmesini” kabul etmiyoruz.

TAHKİKAT YAPILSIN

Buradan ülkemizi yönetenlere sesleniyorum; Hiçbir CHP üyesini bu tür “gayri nizami” baskıcı ve keyfiyet içeren yöntemlerle yıldıramazsınız.   Türkiye Cumhuriyeti savcılarının üyemizin karşı karşıya bırakıldığı “adeta gözdağı verilmek istenen” bu konuda gerekli tahkikatı  yapmalarını talep ediyorum.”