Bilimsel çalışma, 2006-2010 tarihlerinde çayı çok tüketen İngilizler arasında yapıldı ve çalışmaya katılan yaklaşık 500 bin kişi, 11 yıl boyunca takip edildi.
ABD'nin Ulusal Sağlık Enstitüleri'nden (NIH) bilim insanları, 2006-2010 tarihleri arasında, İngiltere'nin 'Biobank' veri bankasını kullanarak 40 ila 69 yaş aralığındaki 498 bin 43 kişiye anket yoluyla ‘çay içme alışkanlıklarını’ sordu. Ankete cevap verenler, 2022 yılına kadar takip edildi.
Bilim insanları elde ettikleri sonuçları basın bülteniyle açıklayarak 'her gün en az iki defa çay içen kişilerin ölüm riskinin yüzde 9 ila yüzde 13 daha düşük olduğunu' duyurdu. Bilimsel çalışmanın bulguları Annals of Internal Medicine'de yayınladı.

cay_severlere_iyi_haber2
Yapılan açıklamada, “Kafein metabolizmasındaki genetik çeşitlilikten bağımsız olarak, günde 2 veya daha fazla çay içenler arasında; daha yüksek çay alımıyla daha düşük ölüm riski ilişkilendirildi. Bu bulgular, daha yüksek alım seviyelerinde bile çayın sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini düşündürmektedir” denildi. 
Bulgular, kişinin çayına süt veya şeker ekleyip eklemediğine veya tercih ettiği sıcaklığın ne olduğuna bakılmaksızın sonucun aynı olduğunu gösterdi.
 Daha önceki çalışmaların, yeşil çay içen Asya bölgesine yöneldiğini belirten bilim insanları, bu çalışmaya katılanların yüzde 89’unun siyah çay çeşitlerini içtiğini vurguladı.
Yüzyıllardır Anadolu topraklarının vazgeçilmez içeceği olan çayın insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Peki siyah çayın faydaları nelerdir? Aynı zamanda uzmanlar halk arasında çay ile ilgili bilinen bazı yanlışların olduğunu söylüyor. Bunlardan biri de çayın diş sağlığını olumsuz etkilediği bilgisidir. Ancak uzmanlar şekersiz çayın diş yüzeyinde bakterilerin çoğalmasını engellediğini ve tükürükteki enfeksiyonlu hücrelerin sayısını azaltığını belirtiyor. 

cay_severlere_iyi_haber3
Bitki olarak yetiştirilen çay toplaranarak kurutulur. Kurtulan çay kaynatılarak elde edilen içeceğe siyah çay denir. Çayın yeşil, beyaz ve siyah olmak üzere 3 çeşidi vardır. Bu çaylar yetiştikleri toprak tohum ve havaya göre değişir. Siyah çay tein, kafein, teofilin ve antioksidan içerir. kemik ve diş sağlığı için etkili olan siyah çayın tam faydasını elde etmek için şeker kullanılmadan tüketilmesi önerilir. 
Çayın içerisinde sıfır, yağ, karbonhidrat ve protein vardır. Şekerle tatlandırılmadığında diş yapısını korur. Ülkemizde siyah çayın üretimi en fazla Karadeniz'de yapılmaktadır. Dünya'da ise  Hindistan, Sri Lanka, Çin, Türkiye, Kenya, Endonezya, Malavi ve Vietnam gibi yerlerde yetiştirilir. 
Anadolu topraklarına gelmeden ilk çay içen Türk, Hoca Ahmet Yesevi'dir. Orta Asya seyahetleri sırasında çayı keşfeden Ahmet Yesevi'nin çay hakkında "Hastalarınıza bundan içirin ki şifa bulsunlar" diye de söylemleri vardır.
cay_severlere_iyi_haber5
SİYAH ÇAYIN FAYDALARI NELEDİR?
- Yapılan araştırmalarda çayın içerdiği amino asit ve teanin gibi maddeler beynin sağlıklı çalışmasında etkilidir. Konsantrasyonu artıran çay, kahve gibi uykusuzluk yapmaz. 
- Yeterli miktarda kafein alan kemik ve kaslar, gün boyu vücudun dinç olmasını sağlar. Bu yüzden uzmanlar sabahları bir bardak çay içilmesini tavsiye eder.
- Yeşil çay kadar siyah çay da zayıflamada etkilidir. Vücudun enerji seviyesini yükselten siyah çay aynı zamanda tokluk hissi verir. Bu sayede gün içerisinde sürekli yemek yeme isteği azalır.
- ABD'de yapılan bir araştırmada siyah çayın kötü kolesterolü azalttığı tespit edilmiştir. Bu sayede damar tıkanıklığı önlenir. Aynı zamanda kalp hastalıklarının da oratay çıkmasını engeller.
- İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde bağışıklığı temizler. Bilinenin aksine siyah çay kansızlık yapmaz. Ancak içeriğinde şeker olan çay hemoglobin oranını azaltır. Onun dışında saf siyah çay kan düzeyini dengeler.
- Siyah çayın aynı zamanda kanserli hücreleri öldürmede etkili olduğu söylenir. Yüzyıllardır cilde sürülerek cilt kanserini önleyen siyah çay, tıbbi tedavide de doğal ilaç olarak kullanılmıştır.
cay_severlere_iyi_haber4
ŞEKERSİZ ÇAYIN BU FAYDASI ŞAŞIRTIYOR!
Uzmanlar şekersiz çayın dişin yüzeyindeki bakterileri ve tükürük bezindeki enfeksiyonları azaltığını belirtiyor. İçeriğinde güçlü vitamin ve mineral barındıran siyah çay, şeker eklenmediğinde insan sağlığına birçok fayda sağlar. Özellikle Asya ülkelerinin vazgeçilmez içeçeği olan siyah çayın bu faydası çoğu kişi tarafından bilinmez. Ancak uzmanlar bir konuda uyarıda bulunuyor. Şekersiz ve çok koyu olmayan çay ağız diş sağlığı için faydalıdır.

HER GÜN ŞEKERSİZ ÇAY İÇERSENİZ
- Şekersiz tüketilen çay vücudun su dengesini korur. 
- Şekerli çay ağız ve diş sağlığına zarar verir. Dişlerin koruyucu plakları olan diş minesini sarartır. Ama şekersiz çay içerdiği florür ile diş minesini korur.
- Çayın içerisindeki antioksidan vücudu güçlendirir. Böylece şekersiz tüketilen çay kanser hücrelerinin korkulu rüyası olur.
-Yemek ardından içilen çay sindirimde hazmı kolaylaştırır. Vücudun zararlı bakterilerden hızlıca kurtulmasını sağlar.
- Şeker ilavesiz çayın içerisinde bulunan teobromin ve reofilin maddeleri böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına destek olur. 
cay_severlere_iyi_haber6
ZARARI VAR MIDIR?
Aşırı ve bilinçsiz tüketildiğinde her besin gibi çayın da zararı vardır. Özellikle kandaki demir emilimini engeller. Bu da kanın azalmasına neden olur. Bunun yanı sıra aşırı tüketildiğinde kan basıncını azaltır. Çay tüketen kişiler çoğunlukla su ihtiyacını böye karşılar. Ancak çay vücudun su ihtiyacını karşılamaz. Bazı hastalarda çay dolayısıyla böbrek hastalıkları görülür. 
Uzmanlar çocuk ya da hamilelerin çayı limonlu tüketmesini tavsiye eder. Limon, çay içindeki yüksek kafeini azaltır. / YASEMİN