Büyükşehir’den toplu taşıma araçları için önemli açıklama Büyükşehir’den toplu taşıma araçları için önemli açıklama

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç, SAT 2 serotipi görülmesi nedeniyle ülke genelinde kapatılan hayvan pazarlarının 28 Nisan tarihi itibariyle hizmet vermeye başlayacağını belirtti. 
Başkan Mustafa Genç, 225 Nisan tarihli Tarım Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından borsamıza gönderilen yazıya istinaden şap hastalığına duyarlı türden hayvanların hareketlerine (il içi ve il dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası sürecinde getirilen kısıtlamalar belirlenen kurallar çerçevesinde 28.4.2023 tarihi itibariyle kaldırılacaktır. Şap hastalığı nedeniyle karantinası devam eden yerler dışında iller arası büyükbaş hayvan sevklerinde, sevk edilecek büyükbaş hayvanların SAT-2 serotipini içeren aşı ile aşılanmış ve aşılama tarihinden 21 gün geçmiş olması, iller arası küçükbaş hayvan sevklerinde şap aşısı şartı aranmaması, il içi büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevklerinde şap aşısı şartı aranmaması, iki aylık yaştan küçük sığır cinsi hayvanların sevklerinde şap aşısı şartı aranmaması SAT-2 serotipi içeren aşı ile aşılanmamış olan hayvanların aşılanmasına aksatılmadan devam edilecektir” dedi 
Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç, salgın sonrası üreticilerin rehavete kapılmaması gerektiğini belirterek hayvan hareketlerinde hijyen ve dezenfeksiyon kurallarına dikkat edilmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. 
Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarının 30 Nisan tarihinde hizmet vermeye başlayacağını ifade eden Başkan Genç açıklamasının devamında, “Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsamızda tüm hayvan hareketleri pazar girişinden itibaren dezenfeksiyon ünitesinden başlayarak barınma, alım- satım süreçleri boyunca sağlık ve hijyen açısından kontrol altındadır. Hayvan pazarımızda paraziter yönden ilaçlama ve hastalıklar yönünden de dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. Alıcı ve satıcılarımız veteriner hekim kontrolündeki Canlı Hayvan Borsamızda karantina sonrası gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirler” dedi.