Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne Türk Traktör Fabrikası tarafından tarımsal çalışmalarda kullanılmak üzere hibe edilen aracın anahtar teslim töreni gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin katılımıyla AKOM’da düzenlenen törende Türk Traktör  A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Nebi Doğan Özdöngül, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ile basın mensupları yer aldı. Yüce, tarımsal çalışmalarda araç ve ekipmanların yeni teknolojiyle entegre ederek, verimliliği maksimum seviyelere çıkardıklarını ifade ederek, katkıları dolayısıyla Türk Traktör firmasına teşekkür etti.

turk_traktor2

"Sakarya’ya katkı sağlamasını temenni ediyorum"
Türk Traktör A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Nebi Doğan Özdöngül, hibe edilen traktörün Sakarya’ya katkı sağlamasını temenni ederek, törende olmaktan duyduğu memnuniyeti paylaştı. Özdöngül, “Yaklaşık iki buçuk ay önce fabrikaya ziyaretinde Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşmüştük. Üzerinde konuştuğumuz bir konu bugün gerçek oluyor. Umuyorum güzel günlerde hayırlısıyla ürünümüz Sakarya’ya katkı sağlamaya devam eder. Kendilerinede bize yaptıkları ziyaretlerden dolayı teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

turk_traktor3

Araç parkuru genişliyor
Büyükşehir Belediyesi araç filosu ve makine parkurunu yenilediklerini ve geliştirdiklerini ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Göreve geldiğimiz günden beri halkımız için varız, gündüz gece hemşerilerimizin konforu ve rahatı için durmadan çalışmaktayız. Geçen ay Büyükşehir Belediyesi olarak 50 milyon TL mali değeri olan 18 otobüsü ve 1 greyderi araç filomuza kazandırdık. Sakarya’mız için, hemşerilerimiz için Büyükşehir Belediyesi olarak araç filomuzu genişletmeye devam ediyoruz” dedi.

turk_traktor5

6 bin dekarda tarımsal faaliyet
Yüce, “Sakarya bir tarım şehri. 6 bin dekar üzerinde tarımsal faaliyet gösteriyoruz.Hayvansal ve bitkisel üretimde, meyve, sebze yetiştiriciliğinde, fidancılıkta kısacası tarımın bütün alanlarında varız. Tıbbi ve aromatik bitkiler için 3 bin dönümde üretim yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak, tarımın sanayi ile entegrasyonuna dönük uygulamalara önem ve destek veriyoruz.Destek verdiğimiz projelerden bir tanesi AR-GE Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi (UTÇEM)’dir. Merkezimizde yeni üretim tekniklerinin gösterildiği, deneme ve demonstrasyon alanlarının bulunduğu, geleneksel ve yöresel ürünlerin üretildiği, çiftçilerimize eğitim verileceği bir merkez olacak. Çiftçilerimiz, genç girişimcilerimiz; şehrimizin toprak ve iklimine uygun, katma değeri yüksek ürünler üretilmesi konusunda bilinçlenecek, üretimin geleneksel ve endüstriyel boyutlarını öğrenerek bilinçli üretimdeki yerlerini alacaklar” diye konuştu.

turk_traktor4

İlk sürüş deneyimi Başkan Yüce’den
Başkan Yüce, sözlerini Büyükşehir Belediyesi’nin tarım politikalarına traktör hibe ederek destek olan Türk Traktör firmasına teşekkür ederek sonlandırdı: “Bugün burada; Türk Traktör firmasının Belediyemize hibe etmiş olduğu traktör için bir araya gelmiş bulunuyoruz.Sizlerin huzurunda şehrimizin önde gelen firmalarından olan Türk Traktör’e teşekkürlerimi sunuyorum. Belediyemize hibe edilen traktörün Sakarya’mıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi. Yüce, daha sonra traktörün direksiyonuna geçerek deneme sürüşü yaptı.