Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Sıfır Atık Farkındalık Paneli ve üniversitenin çevre konulu yarışmasının final programına katıldı. Programda ayrıca SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. HatemAkbulut, Çevre İl Müdürü Ali Demirel, SAÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Yaşar Kahraman ve çok sayıda öğrenci katıldı. Sanatsal tasarım, fotoğraf ve podcast olmak üzere 3 farklı kategoride gerçekleştirilen yarışmanın kazananlarına ödüller protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Ayrıca çevre konulu panelde Sakarya Üniversitesi, çevre ve sıfır atık konusunda yürüttüğü projelerle şehre önemli bir katkı sunan Büyükşehir Belediyesi’ne ‘sıfır atık’ ödülü verdi. 

buyuksehire_sifir_atik_odulu4

Büyükşehir’in çevre hassasiyeti
Ödül SAÜ Rektörü Prof. Dr. Savaşan tarafından Başkan Yüce’ye takdim edildi. Panelde söz alan Yüce, belediye olarak Sakarya’nın çevresini ve doğal dokusunu korumak için önemli programları hayata geçirdiklerini ve ‘sıfır atık’ projesi kapsamında atıktan hayatın her alanında kullanılabilecek ürünler ürettiklerini anlattı. Yüce, çevreyi ve doğayı korumanın önemini tam anlamıyla bildiklerini ifade ederek çalışmaları sayesinde Sapanca Gölü’nün son yılların en iyi seviyelerini gördüğünü hatırlattı. Ayrıca Acarlar Longozu’nu bu kapsamda himayelerine aldıklarını belirten Yüce, şehirdeki tüm doğal kaynakları ciddi bir korumaya aldıklarını vurguladı. 

buyuksehire_sifir_atik_odulu3

“Sakarya’nın yapısına uygun projeler yaptık”
Başkan Yüce Sakarya’da doğanın yapısına uygun projeler hayata geçirdiklerini söyleyerek, “Sakarya’mız pek çok doğa harikasına sahip, adeta cennet gibi bir şehir. Bunun en güzel görülebileceği yerlerden biri de Sakarya Üniversitesi Kampüsüdür. Dolayısıyla çevremizi korumanın önemini, düzenli ve sıfır atığın değerini konuşabileceğimiz en güzel mekânlardan birindeyiz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde şehrimizin sembollerinden olan Sapanca Gölünü ve çevresini ciddi bir korumaya aldık. Bu sayede Sapanca’daki su seviye son yılların en yüksek noktasına ulaştı. Yine Acarlar Longozunun kullanım hakkını belediye olarak aldık. Longozu ve longozu besleyen bölgeyi koruma altına aldık. Bölgenin doğal yapısına uygun sosyal tesisler kurduk. Ekiplerimiz sık sık çevre temizliği yapıyor, ayrıca çevre farkındalık eğitimleri düzenliyoruz” dedi.

buyuksehire_sifir_atik_odulu2

“Atıktan hayata dönüştürüyoruz”
Ayrıca ‘Atıktan Hayata’ projesiyle atıkları geri dönüştürerek üretim yaptıklarını ifade eden Yüce, “Atıktan Hayata projemiz sayesinde atık ambalajlardan ve gazetelerden yeni ürünler üretiyor israfı ve kirliliği en aza indiriyoruz.Şehir genelinde kurduğumuz atık toplama ve aktarma istasyonlarımız sayesinde Sakarya’nın atığını düzenli olarak topluyor, ayrıştırıyor, geri dönüşümü gerçekleştiriyor ve atıklardan enerji üretiyoruz. Temiz enerji için hidroelektrik ve güneş enerji santralleri kuruyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak çevre ve sıfır atık noktasında yürütülecek her projenin en güçlü destekçisi olacağımızı yineliyor, Panelimizin ve Yarışmamızın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Karbon salınımının önüne geçmemiz gerekiyor. Teknoloji ilerlerken bunun dezavantajlarını en aza indirmek hepimizi görevi. Dünya hepimizin, bu dünyayı gelecek nesillere en iyi şekilde armağan etmeliyiz. Bunun bilincinde olduğumuz içinİklim Daire Başkanlığı’nı kurduk” diye konuştu.

buyuksehire_sifir_atik_odulu5