KANUN TEKLİFİ HAZIRLANDI

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, büyükşehirlerde görev yapan kamu çalışanlarına kira yardımı verilmesi amacıyla kanun teklifi hazırladı. TBMM Başkanlığına sunulan teklif kapsamında, büyükşehirlerdeki kamu görevlilerine ayda net 2 bin Türk Lirası kira yardımı yapılması ve bu yardımın yılbaşında TÜİK tarafından açıklanan TÜFE'deki bir önceki senenin aynı ayına göre değişim oranında arttırılması talep edildi.  Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, kanun teklifinde büyükşehirlerde kiraların 3-5 kat arttığına dikkat çekti.

ÇOK BÜYÜK SIKINTI YAŞIYOR

30 büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde çalışan memur ve sözleşmeli personele aylık 2 bin Türk Lirası kira yardımında bulunulmasını talep eden Atila Sertel, konuyla ilgili "Büyük kentlere tayini çıkan memurlar çok büyük sıkıntı yaşıyor. Ev kiraları geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 300'e kadar yükseldi ve devlet memurları İstanbul'a, Ankara'ya, İzmir'e, Adana'ya, Mersin'e Antalya'ya tayini çıktığı zaman ‘yandım' diye bağırıyor" açıklamasında bulundu.

3'TE 2'Sİ KİRAYA GİDİYOR

En düşük kira bedelinin büyükşehirlerde 7-8 bin Türk Lirası'ndan başladığının altını çizen Sertel, memurların maaşlarının kiraya yetmediğini dile getirdi.   Sertel, şunları kaydetti: “Büyük kentlere tayini çıkan memurlar çok büyük sıkıntı yaşıyor. Ev kiraları geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 300'e kadar yükseldi ve devlet memurları İstanbul'a, Ankara'ya, İzmir'e, Adana'ya, Mersin'e Antalya'ya tayini çıktığı zaman ‘yandım' diye bağırıyor. En düşük kira büyük kentlerde 7-8 bin liradan başlıyor ve memurların maaşları kiraya yetmiyor. Büyükşehirlerde görev yapan memurlar perişan halde. Çocukları ile geldikleri büyük kentlerde maaşlarının üçte ikisi kiraya gidiyor. Lojman yok, barınacak ev yok. En kötü koşullarda yaşasalar bile maaşlarının büyük kısmını kiraya yatırmak zorunda kalıyorlar.