Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarımsal alanda ve gelişen belediyecilik hizmetleri ile uluslararası alanda ilgi çekmeye devam ediyor. Türk Dünyası Belediyeler Birliği bünyesinde Türkiye’ye gelen Moğolistan Yerel Yönetimleri, Sakarya’yı ziyaret ederek, yapılan hizmet ve çalışmaları yerinde inceleme fırsatı buldu. Belediye başkanları ve bürokratlardan oluşan 30 kişilik heyet, Sakarya’nın tarihi ve kültürel mirasına dair bilgi aldı. Özellikle Tarihi Çark ve Uçak Kıraathanesi misafirlerin ilgi odağı olurken, Millet Bahçesi’nde bulunan Ters ev ve Kabak Evi de heyetin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Şehrin birçok noktasını gezme fırsatı bulan heyet, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

mogolistanli_heyet2

“Tarımsal faaliyetler hayranlık verici”
Yanık Fidan Üretim Tesisi ziyareti sonrası Büyükşehir Belediyesinin Seracılık Mükemmeliyet Merkezi tanıtım toplantısına katılan heyet, gerçekleştirilen tarımsal faaliyetlere yoğun ilgi gösterdi. Yapılan çalışmaları hayranlık verici olarak nitelendiren Moğolistan Heyeti Genel SekreteriYanjinlkham Puverdorj, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal alanda yapmış olduğu çalışmalar adeta bir devrim niteliği taşıyor. Gelişen teknolojinin kullanılması ve titiz üretim faaliyetleri hayranlık verici. Büyükşehir Belediyesi gelecekte ortak çalışma alanlarımız açısından gerçekten oldukça önemli bir yer tutuyor” dedi. Tarımsal faaliyetlerin yanı sıra Akyazı Atık Su Arıtma Tesisi ve daha birçok merkezi yerinde inceleyen heyet, Büyükşehir yetkilileri tarafından teknik ve proje bazında bilgi aldı.

mogolistanli_heyet3

“İşbirliğimizi güçlendirerek devam ettireceğiz”
Moğolistanlı misafirleriyle yakından ilgilenen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, misafirlerini başkanlık makamında ağırlayarak yapılan faaliyetlere dair bilgi verdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti de ifade eden Başkan Yüce, “Bugün yine önemli bir ana tanıklık ediyoruz. Asırlar boyu aramızda derin kültürel ve tarihi bağlar kurduğumuz Moğolistanlı kardeşlerimizi misafir ediyoruz. Bizler geçmişimizde kurduğumuz bu bağı modern geleceğe taşımanın ve en önemlisi de deneyimlerimizi paylaşmanın gayreti içerisinde olacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz tüm faaliyet ve çalışmalarımızı kıymetli heyetimizle paylaştık. Onlarla fikir alışverişinde bulunduk. İnşallah gelecekte de ortak paydaların ortak faydaları vardır bilinciyle hareket ederek belediyecilik alanında geliştirdiğimiz tüm yöntemlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile bizleri binlerce kilometre uzaktan gelerek ziyaret eden kıymetli misafirlerimize bir kez daha çok teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

mogolistanli_heyet4