Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Kocaali ilçesinde kuvvetli yağış sonrası sel yaşanan mahallelerde hemen harekete geçerek çalışmaya başladı.  SASKİ ve diğer tüm görevli birimlerin taşkınların yaşandığı ilk andan itibaren mesaiye başladığı ilçede,  48 saatlik zaman dilimi içerisinde metrekareye yer yer 110 ile 120 kilogram arasında yağış düştüğü öğrenildi.

buyuksehir_afet_mesaisinde2

Seferber oldular
Vidanjörler, kepçe ve iş makinaları felaketi yaşayan Alandere, Açmabaşı ve Demiraçma Mahalleleri’nde yoğun bir mesai harcadı. Bölgede sel sebebiyle mağdur olan vatandaşların kapısını tek tek çalan ekipler, yardıma ihtiyacı olan her bir vatandaşın ihtiyacına cevap verdi. Taşkınlar sebebiyle zarar gören evlerde inceleme yapan ekipler, balçık ve çamurla kaplanan yolları iş makinalarıyla yeniden açtı. Ayrıca sel sebebiyle toprak, ağaç ve çöplerle tıkanan dere yataklarının ıslah edilmesiyle taşkın suların akışı sağlandı. Büyükşehir Belediyesi, tüm imkânlarını seferber ederek görevli personelle afet bölgesinde sabaha kadar mesai yaptı. 

buyuksehir_afet_mesaisinde3

“Her bir vatandaşımıza ulaştık”
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Sakarya’nın tüm bölgelerinde yaşanabilecek afet ve acil durumlara hazırlık için meteorolojik raporları yakından takip ediyoruz. Kuvvetli yağışın meydana geleceği yönünde tahminleri aldıktan hemen sonra Kocaali’de ekiplerimizi görevlendirdik. Acil durum anında gerekli talimatları alan SASKİ ve belediyemizin birçok birimi, yaraları sarmak için bölgede çalışıyor. Şu an itibariyle bölgede evlerini su basan vatandaşlarımıza cevap verdik ve evlerinden su tahliyelerini gerçekleştirdik. Her anlamda destek sunduğumuz vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için gayretle çalışıyoruz” denildi. 

buyuksehir_afet_mesaisinde10buyuksehir_afet_mesaisinde7buyuksehir_afet_mesaisinde6buyuksehir_afet_mesaisinde4buyuksehir_afet_mesaisinde5