"YİNE HAYAL KIRIKLIĞI"
CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“2023 yılı için belirlenen 8 bin 500 TL asgari ücreti ne yazık ki işçi için yine hayal kırıklığı oldu. Enflasyon en büyük hırsızdır, bu hırsızlığa göz yuman, yol veren ise saray iktidarıdır. 8 bin 500 TL Asgari ücret, ne yılın ortasında verilen eksik zammı, ne yılın ikinci yarısında enflasyon karşısındaki erimeyi ne de gelecek yılki muhtemel kayıpları karşılamadı, karşılamayacak. 8 bin 500 TL Asgari ücret, sofradaki kayıpları telafi etmeyecektir.

"KAYIP GİDERİLMEYECEK"
Alım gücündeki kayıp giderilmeyecektir. Sadece son 6 ayda temel gıda ürünlerine yüzde 70 ile yüzde 87 arasında zam gelmişken, asgari ücrete sadece yüzde 54 oranın da zam geldi. Temmuz'dan bu yana asgari ücretlinin sofrasında eksilen pirinci, bulguru, makarnayı, peyniri yerine getirmemiştir. Erdoğan sırtında açlığa terk edilen milyonlarca asgari ücretlinin vebali var.

"SARAY HIRSIZLIĞA GÖZ YUMMUŞTUR"
Enflasyon en büyük hırsızdır, bu hırsızlığa göz yuman, yol veren ise saray iktidarıdır. 8 bin 500 TL asgari ücret ile iktidar yapılan hırsızlığa göz yummuş, hırsızlığa ortak olmuştur. Minareyi çalan iktidar, 8 bin 500 TL asgari ücretle kılıfı da hazırlamıştır. Saray iktidarı asgari ücret tespit komisyonunu fiilen ortadan kaldırmış, asgari ücret tespit komisyonunun son kez toplanmasına dahi izin vermemiş, asgari ücreti kendi belirlemiştir. Masada yer alan işçi tarafını yok saymıştır. Yüzde 54’lük zam yılsonu enflasyon tahmininin dahi gerisinde kalmıştır. Asgari ücret en az 10 bin 128 TL olmalıdır.

"AÇLIĞA TERK ETMİŞTİR"
Cumhuriyet Halk Partisi olarak talebimiz açık ve net. Asgari ücret en az 10 bin 128 TL olmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimi yüzde 10 seviyesine çekilmelidir. Vergi dilimleri ise en az enflasyon oranındaki artış kadar yeniden güncellenmelidir. İşverenlere verilen yüzde 5’lik SGK prim desteği yüzde 10’a yükseltilmelidir. Yüzde 10 ‘a yükseltilecek SGK prim desteği asgari ücrete de yansıtılmalıdır. 8 bin 500 TL asgari ücret açlık sınırı karşısında en fazla bir ay dayanacaktır. Saray asgari ücretliyi bir yıl boyunca bir kez daha açlığa terk etmiştir.

"BÜYÜK DEĞİŞİM YAKINDIR!"
Halkımız umutsuzluğa kapılmasın iktidarımızda; asgari ücret enflasyona yenilmeyecek asgari ücrete 6 ayda bir zam yapılacak. Kıdem tazminatı çalışma yılı şartı olmaksızın kullanılabilen bir hak olacak. Esnek çalışma modellerine son verecek, güvenceli istihdama öncelik vereceğiz. İşsizlik Sigortası Fonu’nu amacına uygun kullanacağız. Kapsam dışı bırakılan taşeron işçileri kadroya alacağız. 3600 Ek Gösterge meselesini çözeceğiz. KHK ile ihraç edilip, hakkında beraat ve göreve iade kararı verilenleri görevine iade edeceğiz. Kararlılıkla, inançla yolumuza devam edeceğiz, Türkiye'ye huzuru getireceğiz, Türkiye'ye kucaklaşmayı getireceğiz, Türkiye'de helalleşmeyi getireceğiz. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, 85 milyon insanı kucaklayacağız. Büyük değişim yakındır!”