BÜYÜK BİR DAYANIŞMA

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “AKP İktidarı deprem felaketinin ilk gününden bu yana sorumlusu olduğu felaketten toplum üzerindeki baskısını genişletip artırarak çıkmaya çalışıyor. Erdoğan ve ardından YÖK’ün üniversitelerin online eğitime devam edeceğini açıklaması da bu sürecin bir parçası. Kamu tesisleri ve oteller için hiçbir düzenleme önermeyen iktidarın gözden çıkardığı ilk şey üniversite eğitimi oldu. Halkımız tam bir seferberlik ruhuyla depremin ilk gününden bu yana her türlü imkânını seferber edip, deprem bölgesindeki vatandaşlarımızla birlik olduğunu gösterip tüm dünyaya örnek olacak büyük bir dayanışma örneği sergilemiştir.

13 BİNDEN FAZLA BOŞ TESİS

AKP iktidarının online eğitim kararı ile üniversite gençliğinin geleceğinin çalındığı, depremzede öğrencilerin ise günlük yaşama dönüşünün olanaklarından uzaklaştırıldığı bir tabloyla karşı karşıyayız. İnşaat sektörünün elinde bulunan 2 milyona yakın boş konut, 2 milyondan fazla insana barınma imkânı sağlayacak 13 binden fazla boş tesis hali hazırda varken KYK yurtlarının boşaltılması, bu sürecin yükünün yine genelde vatandaşa özelde öğrencilerimize yıkıldığının somut ifadesidir.

SON DERECE HATALIDIR

Hiçbir istişareye dayanmayan akıldan uzak, bilimsel bir temeli olmayan bu karar son derece hatalıdır. Yüz yüze eğitimler, eğitimin vazgeçilmez yöntemidir. Her afet durumunda önce eğitimi göz ardı etmek hükümetin en büyük yanlışı. Afetlerde ilk olarak eğitimi feda edersek daha çok afetle karşılaşmaya devam ederiz. Kamu ya da özel tüm otel ve konaklama tesisleri ile toplu konutlar başta olmak üzere şirketlerin elindeki bütün konutlar ücretsiz olarak depremzedelere açılmalıdır. Depremzede aileler ve çocukları bir başına, koşulları yetersiz yurtlara itilemez. Devlet, depremzedeler için bütün imkânlarıyla seferber olmalıdır.

İYİLEŞME MÜCADELESİ

Depremden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenen hiçbir öğrencinin hak gaspına uğramayacağı biçimde üniversitelerde yüz yüze eğitim için gerekli tedbirler alınmalıdır. Başta barınma olmak üzere ücretsiz ve nitelikli bir eğitimin tüm koşulları sağlanmalıdır. Acımız çok büyük, yaralarımız çok taze. Dayanışmayla hayata tutulacağız; birlikte iyileşme mücadelesi vereceğiz. Üniversiteleri tatil etmek, tamamen uzaktan eğitime geçmek çözümsüzlüktür. Yapmayın gençleri hayattan koparmayın Bu sene mezun olacak gençler sadece 1,5 yıl yüz yüze eğitim almış olacak! Bu bir kuşağı kaybetmek demek. Yapmayın!”