Eşsiz güzellikleriyle her mevsim yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olan, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehirlere yakınlığıyla her yıl çok sayıda yerli ve yabancı tatilciyi ağırlayan Sapanca, son dönemde Arap turistlerle yakaladığı cazibeyle en fazla tercih edilen tatil beldeleri arasında bulunuyor. İlçedeki bungalovlar ise son günlerde, bu cazibeyi fark eden dolandırıcıların ilgi odağı oldu.

bungalov_tatiliniz_zehir_olmasin2
Geçtiğimiz hafta polis ekiplerinin Sakarya merkezli 4 ilde düzenlediği ‘bungalov dolandırıcılığı’ operasyonunda 6 şüpheli gözaltına alınmıştı. Farklı bungalov evlerin fotoğraflarını kullanıp ilçedeki boş bir arazinin konumunu müşterilere yollayan ve 20’nin üzerinde şehirden 160’tan fazla kişiyi dolandırarak 5 milyon lira haksız kazanç elde eden dolandırıcılardan 5’i tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Bungalov evlere olan ilgiyi fırsat bilen dolandırıcılar, tatilcileri endişelendirmeye başladı. İşletmeciler ise bu sebepten dolayı yaşanan endişe ve tedirginliklerin önüne geçebilmek için bazı yöntemlere başvuruyor. Dolandırıcılıktaki riskleri en aza indirebilmek için harekete geçen Sapanca Villa ve Bungalov İşletmecileri Derneği (SAVİBU) Başkanı Ali Safa Alaçam, dernek adına kurdukları sosyal medya hesabından 3 günde 300’e yakın kişiye bu konuda yardımcı olduklarını ve yakın bir zamanda kurumsal bir numara alarak çağrı merkezi kuracaklarını da söyledi. Alaçam ayrıca, bu konuda mağduriyet yaşayan herkesi savcılığa suç duyurusunda bulunmaya davet etti.
bungalov_tatiliniz_zehir_olmasin3
“Bizleri de zan altında bırakıyorlar"
Dolandırıcıların işletmecileri engellediğini ifade eden SAVİBU Derneği Başkanı Ali Safa Alaçam, “Son dönemde yaşanan olaylar bizleri çok derinden üzüyor. Çünkü dolandırıcılar sadece misafirlerimizi kandırmıyor, bizleri de zan altında bırakarak,  misafirlerimizi engelliyorlar. Ayrıca şehir ve ilçemizin de imajına zarar veriyorlar. Bununla ilgili derneğimizin sosyal medya hesabını aktif ettik. Gördüğünüz, rezervasyon yapmayı planladığınız profillerin linkini gönderiyorsunuz, dernekteki arkadaşlarımız buranın gerçek veya sahte hesap olduğunu, resmi mi değil mi bilgilerini aktarıyor. Bu da güvenli bir rezervasyon yöntemi, teyit merkezi oluyor. Yakın bir zamanda da çağrı merkezimizi kuracağız ‘444’lü kurumsal bir numaramız olacak. İnşallah hem telefon hem de hazırladığımız site üzerinden hizmet vereceğiz. Türlü türlü oyun, dolandırıcılık ve kurnazlıklar var. Bu işte profesyoneller. Birçok kişiyi kandırıyorlar" dedi.
bungalov_tatiliniz_zehir_olmasin4
“Kimsenin tatili zehir olmasın"
Müşterileri için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Alaçam, “Aklınızın alamayacağı birçok düzenbazlıklara başvuruyorlar, çok dikkatli olmak gerekiyor. Kimsenin tatili zehir olmasın. Misafirlerimiz için elimizden geleni yapacağız. Emniyet de bu konuda iyi bir çalışma yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde 6 kişi yakalandı. Bu sadece başlangıç. Mağdur olan herkesin savcılığa gidip suç duyurusunda bulunmasını istiyoruz" diye konuştu.