İNSAN DİYETİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI
Mustafa Yıldız, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Mevsim olarak balık sezonundayız. Çok şükür bu yılda balıklar, balıkçıların ağlarına çok takılıyorlar. Buda balık tutma rekoltesini biz insanların lehine artırıyor. Balıklar insan sağlığı için bulunmaz sağlık fırsatları ortaya koyuyorlar. Balıketi, insanlar için çeşitli sağlık yararları sağlayan yüksek proteinli, az yağlı bir besindir. Özellikle beyaz etli balıklar, diğer tüm hayvansal protein kaynaklarından daha az yağ içerir ve yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri açısından insan sağlığı için 'iyi' yağlar içerir. İnsan vücudunun sağlığı için ihtiyacı olan bu temel besin maddelerini (omega 3 yağ asitleri) yine biz insanlar için önemli olan diğer hayvanların sığır, koyun, keçi, vb. etlerde balıklara göre daha az bulunduğundan, balıklar insan diyetinin  önemli bir parçasını oluşturur. Ayrıca balıklar, kırmızı ette yaygın olarak bulunan ve omega-6 yağ asitleri olarak tanımlanan 'kötü' yağlar balıklarda bulunmamaktadır."

mustafa-yildiz-1659945140
OMEGA-3'LER İNSAN SAĞLIĞI İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?
"Artan bilimsel araştırmaların sonuçları, omega-3 yağ asitlerinin bir çok insan sağlığına  faydalarını ispatlıyor. Omega 3 ler aşağıda belirtiğim çok önemli sağlıkla ilgili yararları bize sunuyorlar.

Kan pıhtılaşması ve damar dalgalanmasının(tansiyon) muhafazasında rol oynayarak insan sağlığınIn  korunmasına yardımcı olur; Doğum öncesi ve doğum sonrası  çocukların büyümesi  için önemlidir;

İnsan hareket dokusunu hafifletebilir ve romatoid artrit yükünü hafifletebilir;

Kardiyak aritmide (düzensiz kalp atışlarında) etkili bir rol oynayabilir. insanlarda yaşlı hücrelerini azaltır ve zihinsel gerilemeyi durdurur. Bu sayede yaşlanmayı yavaşlatır.

Balıkta bulunan omega-3'ler (EPA ve DHA)  yukarıda bahsettiğim yararları dışında başka çeşitli  sağlık faydaları  sağlari. Omega-3'leri en çok aşağıda saydığımız balıklarda bulunur.

Alaska'dan yabani somon balığı (taze, dondurulmuş ve konserve edilmiş olabilir),,atlantik uskumrusu , sardalye, sazan balığı, hamsi v.b.  sayabiliriz. İnsanlarımıza sağlıklı güzel günler dilerim."