Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Veteriner Hekimler Odası arasında sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasına yönelik protokol yapıldı. Protokol sayesinde başlatılacak kısırlaştırma seferberliği, sokak hayvanlarının kontrolsüz üremelerinin önüne geçip dengeli üremelerini sağlayacak. Büyükşehir Belediyesi bu proje için 10 Milyon TL bütçe ayırırken Sakarya’da 5 bin sokak hayvanının kısırlaştırması, aşılanması, çiplenmesi ve küpelenmesi sağlanacak.

veteriner_hekimler_odasi_ile_protokol_imzalandi (4)
BAŞKAN YÜCE'DEN BÜYÜK ÖZVERİ
AKOM’da düzenlenen protokol törenine Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Volkan Toker, Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Atılan imzaların ardından konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Çok önemli bir projeye imza attık. Şehrimiz için hayırlı olsun” diye konuştu. Veteriner Hekimler Odası Başkanı Volkan Toker ise, “Sakarya’da sokak hayvanlarıyla ilgili ciddi bir sıkıntı vardı. Başkanımız bu işin üzerine titredi, eğildi ve bizleride bu işin içine katarak sıkıntıyı çözmek için büyük özveri sergiledi. İnşallah bu projeyle sokak hayvanlarıyla ilgili ciddi sorunların önüne geçeceğiz” dedi.

veteriner_hekimler_odasi_ile_protokol_imzalandi (5)
SOKAK HAYVANLARINA YÖNELİK CİDDİ ADIMLAR
Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalardan bahseden Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak kendini ifade edemeyen minik dostlarımızın dertlerine deva olabilmek, huzurla, güvenle ve sağlıkla yaşayabilmeleri için elimizden gelen desteği veriyoruz. Allah’ın bize emanet ettiği dostlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak için ürettiğimiz projeyle; yemek artıklarından kendi mamasını kendi üreten bir tesis kurulumu için gerekli işlemlere başladık. Sokak hayvanları için temiz içme suyu temin etmek amacıyla 10 lokasyonda otomatik suluklar yerleştirdik. Sakarya’mızda kedilerin konaklama ihtiyaçlarının karşılanması için kedi evleri ve 138 noktaya beslenme odakları yerleştirdik. Ayrıca hava şartlarından etkilenen sokak hayvanları için ilçe belediyeleri vasıtası ile kuşyemleri, kedi ve köpek mamaları dağıtıyoruz. Sokak hayvanlarının yanı sıra güçten düşmüş yük hayvanlarına ve zaman zaman yabani hayvanlara da hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

veteriner_hekimler_odasi_ile_protokol_imzalandi (3)
5 BİN SOKAK HAYVANI KISIRLAŞTIRILACAK
Projeye dair detayları da paylaşan Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Veteriner Hekimler Odası işbirliğimiz ile sokak hayvanlarımıza daha iyi yaşam alanı sunmak için bölgenin en kapsamlı ve donanımlı Sokak Hayvanları Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi, Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezini hizmete açtık. 18 bin metrekarelik alanda barınmadan tedaviye kadar pek çok hizmeti hayata geçirdik. Bu rehabilitasyon merkezimiz sayesinde 10 binden fazla sokak hayvanının ise tedavisini gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz temmuz ayında Veteriner Hekimler Odası ile imzaladığımız protokol sayesinde her yıl Sakarya’mızda 5 bin adet hayvanının kısırlaştırması, aşılanması, çiplenmesi ve küpelenmesini sağlayacağız. Bu protokol kapsamında sokak hayvanlarımız için 10 Milyon TL’lik bir bütçe ayırdık” şeklinde konuştu.

veteriner_hekimler_odasi_ile_protokol_imzalandi (2)
SATIN ALMA, SAHİPLEN
Hayvanları korumaya yönelik hassasiyet ortaya koyduklarını dile getiren Başkan Yüce, “Cumhurbaşkanımız sokak hayvanlarının korunmasını sağlamak adına birçok talimat vermiştir. Bizlerde Cumhurbaşkanımızın bu talimatı üzerine çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 'Satın Alma, Sahiplen' sloganıyla hareket ederek, veteriner hekimlerimiz ve alanında uzman personellerimizle hayvanlara yönelik sahiplendirme çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi olarak resmi sitemizden başlattığımız online başvuru ile sevimli dostlarımızı sahiplendirme olanağı sunuyoruz. Bunun yanı sıra mesai saatleri içerisinde merkezimizi ziyareteden hemşerilerimiz, talep ettikleri takdirde, kedi ve köpek sahiplenme imkânı buluyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de doğaya ve hayvanlara olan hassasiyetimizi ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi.

veteriner_hekimler_odasi_ile_protokol_imzalandi (6)
KISIRLAŞTIRMA SEFERBERLİĞİ
Başkan Yüce son olarak, “Bugün burada Sakarya’mız ve ülkemiz için çok önemli bir çalışma için bir araya geldik. Sokak hayvanlarımızı koruduğumuz gibi onlardan korkan hemşerilerimizin güvenliğini de sağlamalıyız. Kontrolsüz üremeyle çeteleşen köpeklerin en temel çözümü bu üremeyi kontrol altına almaktır. Sakarya Veteriner Hekimler Odası ile bugün imzalayacağımız protokol sayesinde kısırlaştırma seferberliğini başlatacağız. Bu kısırlaştırma sayesinde sokak hayvanlarımızın dengeli üremelerini kontrol altına alacağız. Buna ilaveten ömürlerini verimli ve sağlıklı bir şekilde geçirmelerini sağlayacağız” diye konuştu.

veteriner_hekimler_odasi_ile_protokol_imzalandi (1)