Kış mevsimi birçok ilde kendini yavaş yavaş hissettirmeye başlasa da uzmanlar özellikle Aralık ayına dikkat çekti. Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Hasan Tatlı, Sibirya'dan gelen soğuk hava dalgasının, Avrupa ve Türkiye'nin kapısını çalacağını söyledi.
ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, "Birçok ülkede kar örtüsü maksimum seviyeye yaklaştı" açıklamasını yaparken, Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Hasan Tatlı, bazı bölgelerde yağışın büyük bir alanı kapladığını belirtti. Tatlı, “Özellikle Kasım ayından itibaren Kuzey Amerika, Alaska, Kanada ve Avrasya karları büyük bir alanı kapladı. Şu andaki seviyesini 41 milyon kilometrekare olduğu ki tarihte en fazla 46 milyon kilometre olmuş ve maksimumları takip ettiği görülmüş” dedi.
kar2
“SİBİRYA YÜKSEK BASINCI GELİYOR”
Avrupa ve Türkiye için ise aralık ayına işaret ediliyor. Uzmanlara göre, Sibirya'dan gelen soğuk hava dalgası Avrupa'yı etkisi altına alacak. Ayın ilk haftasında sıcaklık hissedilir şekilde düşecek. Prof. Dr. Tatlı, Sibirya yüksek basıncından dolayı ülkede ayazın etkili olacağına dikkat çekerek, “Türkiye'yi ilgilendiren özellikle Avrupa'yı ilgilendiren, Sibirya yüksek basıncı. Bu kuru, soğuk bir hava getiriyor. Bu kar örtüsüne ek olarak buraları daha da soğutması bekleniyor” diye konuştu. Geçmiş yıllara göre daha fazla kar yağışının beklendiğini de söyleyen Prof. Dr. Hasan Tatlı, tahminlerin doğru çıkması halinde  bu kışın, ayazı ve karıyla donduraacağını ifade etti.

kar3