31. Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid’in 4’üncü hanımı Peruste Rahime Sultan tarafından 1892 yılında Sapanca ilçesi Uzunkum Mahallesi’nde yaptırılan camiye gelen bir kişinin, sadaka kutusundaki paraları çalması, saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı. 
Edinilen bilgiye göre, toplu taşıma aracından inen şahıs, tanınmamak için maske ve şapka takarak camiye girdi. Elindeki aparatla sadaka kutusunu açan şüpheli, yaklaşık 200 lirayı alarak kayıplara karıştı. Namaz kıldırmak için camiye geldiğinde kutunun boş olduğunu gören imam Mücaheddin Çoban, güvenlik kamerası görüntülerini izleyince şoke oldu.
caminin_sadaka_kutusundaki_parayi_caldi3
130 yıllık Osmanlı eseri olan Rahime Sultan Camii'nin imamı Mücaheddin Çoban, "Rahime Sultan Camii hem yol güzergahında bulunduğu hem de tarihi bir yapısı olduğu için kendi cemaatinin dışında turist de gelebiliyor. Caminin içinde kutsal emanet olduğu için giriş kapısını kapatıyoruz. Camiyi ziyarete gelenler de gönüllerinden ne koparsa sadaka kutusuna bağışta bulunuyor. O paralar yardıma muhtaç insanlar ve cami giderleri için kullanılıyor. Ben ikindi namazı için camiye geldiğimde sadaka kutusunun açılıp, içindeki paraların alındığını gördüm ve kamera kayıtlarına baktım. Sapanca-Adapazarı hattı dolmuşundan inen bir kişinin gelip kutuya yöneldiğini gördüm. Bu kişinin namaz kılmaya gelmediği çok net bir şekilde anlaşılıyor. Cebinden bir aparat çıkartarak hem bozuk paraları hem de yaklaşık 200 lira olan kağıt paraları alarak gidiyor" dedi.

caminin_sadaka_kutusundaki_parayi_caldi4
"Yardıma muhtaç insanların rızkını çalmış oluyor"
Sadaka kutusundaki paraların yardıma muhtaç insanlara verildiğini aktaran Çoban, "Burada kimin kapısını çalsanız ya da caminin imamı, görevlisiyle görüşseniz onlar size gerekli yardımda bulunacaktır. Böyle ahlaki erdemden yoksun bir davranışa, hele ki Allah’ın evine yapılan bir olaya tenezzül etmenin bir anlamı yoktur. Daha önce yol parası olmayan ve aracının benzini biten kişiler geldi. Biz de cemaatle birlikte bu paraların kat kat fazlasını verdik. Burada biriken paralar haftalık olarak toplanır, sayımı yapılır, yardıma muhtaç insanlara ve cami giderlerine kullanılır. Bu şahıs bir yerde yardıma muhtaç insanların rızkını çalmış oluyor. Böyle bir durum içine düşen vatandaşımız olursa lütfen öncelikle cami görevlileriyle irtibata geçsin. Çünkü Allah, 'Yolda kalmışlara yardım edin' diye emir veriyor. Görevli bunun farkında olduğu için kat kat fayda ve yardım sağlayacaktır. Böyle işlere tenezzül etmesinler" diye konuştu.

caminin_sadaka_kutusundaki_parayi_caldi5