51 farklı ilin yanı sıra Almanya’dan da üyesi bulunan Tepeli Kostüm Güvercinleri Derneği’nce Sakarya’da 3. Tepeli Kostüm Güvercinleri Festivali düzenlendi. Güvercin sevdalılarının bir araya geldiği organizasyonda farklı farklı ırklardan bin 500’ün üzerinde güvercin sergilendi. 
Farklı ırkları besleyen güvercin severlerin katıldığı festivalde, ‘künyeli’, ‘öntepe’, ‘çifttepe’ ve ‘arkatepe’ diye tabir edilen, tepeli kostüm güvercinlerinin 19 ayrı kategoride, kendi ırklarının taşıdıkları özelliklere göre puanlandırıldığı bir yarışma yapıldı.

guvercin3

Yarışmada, ülkenin farklı illerinden gelen 12 kişilik hakem heyeti tarafından puanlamalar yapıldı. Her kategoride 1, 2 ve 3’üncü seçilen güvercin sahiplerine ödülleri de takdim edildi. Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde 1 milyon TL’ye alıcı bulunan güvercin de sergilendi. Yoğun katılımla gerçekleşen festivalde, barışın simgesi olan güvercin ile insanlar arasındaki birleştirici ve bütünleştirici özelliği de yaşatmak ve yaygınlaştırmak hedeflendi.

guvercin4

“Binin üzerinde ziyaretçinin geldiğini tahmin ediyoruz”
Kostüm Güvercinleri Derneği Başkanı Metin Yılmazer, “Bizim bu dernek çatısı altında düzenlediğimiz 3’üncü festivalimiz. Daha önce dernek statüsü kazanmadan önce de 2 festival daha yapmıştık ve geleneksel hale getirdik. Her sene Kasım ayının son Pazar günü yapıyoruz. Bizim derneğimizin Türkiye çapında 51 il ve bunun dışında Almanya’da da üyeleri var. Festivalimiz her sene Sakarya’da gerçekleşiyor. Binin üzerinde ziyaretçinin geldiğini tahmin ediyoruz. Hava da bugün güzeldi. Festivalimizde Pazar alanı kuruluyor ve yarışmalar yapılıyor. Masa salımı dediğimiz bir sergi alanı oluyor ve az sonra ödül törenimiz gerçekleşecek. İlk defa bu sene festivalimizde bayan bir yarışmacımız var yetiştirdiği kuşuyla birlikte güvercin yarışmasına katılan. Onun dışında ilgi ve alaka çok güzeldi” dedi.

guvercin5

guvercin7

guvercin6