Adapazarı ENKA Lisesi’nde 12’nci sınıf öğrencisi olan İbrahim Emre Erden, akıllı telefon bağımlılığı ile subklinik ateroskleroz (damar kalınlığı) arasındaki ilişkiyi incelediği bir proje hazırlayarak TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na başvurusunu yapmış, bölge sergisinde elemelerden geçemediği için finale kalamamıştı.

ibrahim emre

SUBÜ tam akreditasyon yolunda! SUBÜ tam akreditasyon yolunda!

Çalışmasında, akıllı telefon bağımlılığı ile subklinik ateroskleroz (damar kalınlığı) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan Emre, önce öğrencilere akıllı telefon bağımlılıklarını ve yeme bozukluklarını ölçecek ölçekler uyguladı. Ardından boyunda şah damarı denilen karotis arterinin intima-media kalınlığının ultrason ile damar kalınlıkları ölçüldü. İbrahim Emre projesini şöyle anlattı: “Çalışmamda zararlı yeme alışkanlığı, uyku eksikliği, kaygı ve sedanter (hareketsiz) yaşam gibi aterosklerozun bilinen risk faktörleri ile beraber akıllı telefon bağımlılığı düzeyinin de karotis intima-media kalınlığında artış ile ilgili olduğunu buldum. Ayrıca uygun istatistik yöntemleri kullanarak akıllı telefon bağımlılığı düzeyinin karotis intima-media kalınlığındaki artışı bağımsız olarak predikte ettiğini saptadım.Alanda ön bulguları gösteren çalışmamızın daha büyük ölçekli ve uzun süreli takip çalışmalarıyla akıllı telefon bağımlılığının aterosklerozun yol açtığı klinik hastalıklara olan etkisinin araştırılması gerekliliğine ışık tuttuğunu düşünüyorum.”

Projesi TÜBİTAK tarafından Türkiye Finallerine uygun görülmeyince çalışmasını İngilizceye çevirerek dünyadaki en eski yayınevi ve en saygın akademik yayıncılar arasında yer alan Cambridge University Press’e gönderen İbrahim Emre’nin “The Effect Of Smartphone Addiction On Vessel Wall Thickness, Which Is A Predictor Of Atherosclerosis” başlıklı makalesi Ağustos ayındayayımlandı. Adapazarı ENKA Lisesi yönetimi de bu gelişme sonrası öğrencisini kutlayarak, “İbrahim Emre’yi başarısından dolayı tebrik ediyor, bilimsel araştırmalarının devamını diliyoruz” açıklamasında bulundu.

Makaleyi incelemek için tıklayınız.