Meclis Başkanı Erdem Ercan açılış konuşmasında İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlar için başsağlığı diledi. Ercan, “Kadına yönelik şiddete karşı iş dünyası olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız” dedi. Hayvanlara yönelik şiddete de tepki gösteren Ercan, “Hiç kimse canlıların yaşam hakkını elinden alamaz” diyerek yapılan şiddeti kınadı.

"BECEREMEDİK DEME LÜKSÜMÜZ YOK!"
Meclis toplantısında konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ şu ifadeleri kullandı:
“Bu sene Covid'in üçüncü senesi. Ben 3 senedir kaçtım kaçtım. Sonunda yakalandım. 15 gündür öksürükle, ateşle çok ciddi mücadele ediyorum. Çok dikkat edin. Önleminizi alın. Düzce depremi ile ilgili geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Valimiz ve Büyükşehir Belediyemiz depreme hazırlık konusunda ciddi bir çalışma gerçekleştiriyor. Ancak kentsel dönüşüme uygunluk açısından yerinde parsel bazlı yapıların dönüşümü ile ilgili onaylanan büyükşehir meclis kararının bir an önce ilçe belediyelerinde de uygulamaya geçilmeli. Bu konuda hızlı hareket edilmeli. Erenler’de bu konuda karar alındığını ve uygulamaya başlandığını biliyorum. Fakat Adapazarı ve Serdivan belediyelerinin de onaylamadığını da biliyorum. Şehrin depreme hazır olmayan yapı stoğunun ıslah edilmesi hızla çözülmesi gereken konulardan biridir. Deprem hafızasına sahip bir kent olarak kentsel dönüşüm olayını mutlaka ama mutlaka çözmeliyiz. Bizim kentsel dönüşümü beceremedik deme lüksümüz yok. Biz tüm Türkiye’ye örnek olmalıyız.”

satso_kasim_meclis_toplantisi (2)
"ŞİDDET BİR TERÖRDÜR!"
“Küresel değişimlerle meydana gelen riskleri bertaraf edecek ekonomik tecrübeye sahibiz. Türkiye gibi otomotiv sanayinde güçlü bir ülkenin kendi aracını üretmesi büyük başarıdır. Çok başarılı olacağına inancım tamdır. Böyle anlamlı günlerin ardından İstanbul’daki terör saldırısı ile ilgili terörün her türlüsünü kınıyorum. Hayatını kaybedenlere baş sağlığı diliyorum. Hayvan haklarına ait her türlü şiddet de bir terördür. Buradan bunu da kınıyorum” 

satso_kasim_meclis_toplantisi (1)
DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR
“Bu meclis Sakarya’nın ruhudur. Biz burada ne üretirsek nasıl iletişim kurarsak bu Sakarya’nın gelişimi içinde uygulanacaktır. Bu çatı altında bütünlük şehrin ruhuna yansıyacak. Bu ruhu yansıtmayı asla unutmamalıyız. Bu konuda çalışmalar başladı. İstişare toplantıları gerçekleştiriliyor. Komitelerimize teşekkür ediyorum. Odamızın fikri ile ortaya çıkan kitabımız yemek kitaplarının nobeli olan Uluslararası yemek kitapları 2023 mutfak tarihleri kategorinde aday olan tek kitap oldu. Yapımına kadar çok ciddi destekleri olan herkese teşekkür ediyorum” 

satso_kasim_meclis_toplantisi (3)
"BÜTÜN ÇİFTÇİLERE ULAŞILMIYOR"
“Yeni bir müjde vermek istiyorum. 42 ilde uygulanan ipard destekleri 2023 yılı itibarı ile tüm Türkiye’de uygulanacak. Daha önce mecliste de defalarca söylemiştik. ÇKS’nin güncellenmesi gerekli. Güncel olmadığı için bütün çiftçilere ulaşılmıyor. Biz kime çiftçi diyeceğiz konusu için çiftçi tarımı da tam olarak gerçekleştirilmeli.”

"İHTİYAÇLARI GİDERECEĞİZ"
Başkan Akgün Altuğ son olarak, “Meclis üyeleri her ay meclis toplantısına iştirak edenlere huzur hakkı ödüyoruz. 75 TL. ben sizden bir şey isteyeceğim, sizin için 75 TL çok önemli değil. Arifiye’de bir çocuk yuvamız var. Çocuk yuvasındaki çocukların kışlık ihtiyacı varmış. Onların ihtiyacını gidereceğiz.” ifadelerini kullandı.