KADIN MUHTARLAR

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Muhtarlar Evi temel atma töreninde konuştu. Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: "Daha önce muhtar kardeşlerimizin yüzüne bile bakmayanlar, bizim toplantılarımızdan sonra birden muhtarları hatırlamaya başladı. Şimdiye kadar hiçbir işinizi görmeyenler muhtarlarımızı adeta vaat yağmuruna tutmaya başladı. Ancak bunu da ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Bizden önce devletin de siyasetin de kapıları muhtarlara kapalıydı. Kadın muhtarlarımızın doğum ve analık izinleri ile ilgili yasal düzenlemede sona geldik, yakında Meclis'e sunacağız.

'MUHTAR BİLE OLAMAZ'

Bana ne diyorlardı, 'Muhtar bile olamaz'... Ne oldu; bu başlığı atanlar rezil rüsva oldu. Sizler bu kardeşinizi Cumhurbaşkanı yaptınız. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez muhtarlarımız dertlerini, sıkıntılarını, beklentilerini doğrudan paylaşma fırsatı buldu. Demokrasi piramidinin tabanı ile tavanı arasındaki engeller ortadan kalktıkça bunun kazananı muhtarlarımızla beraber tüm Türkiye olmuştur. Muhtarlarımızla aramızda tesis ettiğimiz bu güçlü bağ herhalde daha önce hiçbir siyasetçiye nasip olmamış büyük bir şereftir.

ÖDENEKLERİ KESİLMEYECEK

Muhtarlarımızın izin, hastalık veya başka sebeplerle görev başında bulunamadıkları zamanlarda ödenekleri kesilmeyecek. Muhtarlık binalarının elektrik faturalarının ticari tarife yerine konut tarifesi üzerinden düzenlenmesi uygulamasını başlatıyoruz. Yaklaşan kışla birlikte gıda ve enerji meselesinin gelişmiş ülkeleri çok zorlayacağı görülüyor, biz çok rahat durumdayız. Son 20 yılda olduğu gibi 2023'e giden süreçte de icazeti başka mahfillerde değil milletimizin tertemiz iradesinde arayacağız"