Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem sonrasında bölgedeki incelemelerini sürdürülen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’da açıklamalarda bulundu. Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 18 bin 991'e, yaralıların sayısının ise 75 bin 523'e yükseldiğini söyledi.
10 ilde ciddi bir yıkım yaşandığına dikkat çeken Erdoğan, ülkenin tüm kamu imkanlarının afet bölgesinde bulunduğunu dile getirdi. Deprem bölgesinde suistimallerde bulunanlara da gerekli müeyyidelerin yapılacağını belirtti. 

cumhurbaskani_aciklama2
Devletin ve milletin tüm imkanlarıyla deprem bölgesinde olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimiz şahittir ki, bakanlıkları, belediyeleri, tüm kurumları hangi görüşten olursa olsun, vatandaşlarımızın her biri depremzedelerin yanında olmak için var gücüyle yanlarında olmuştur. Bir yıl içinde bu binaları elimizdeki tip projelerle sahiplerine tespit edeceğiz. Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımızın 1 yıllık kira bedelini ödeyeceğiz. İstedikleri yerde ev tutabilirler, yerleşebilirler” dedi.