Konteyner sayısı 164’e ulaştı
Mobil kriz aracı, sosyal hizmet noktaları, aşevi ve deprem tespiti için tüm uzmanlarıyla bölgede çalışan Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 40 konteyner daha bölgeye uğurlandı.Arifiye Tren Garı'ndan yola çıkan konteynerlerle birlikte İskenderun'a kurulacak 250 konteynerin 164’ü tamamlanmış oldu. İçinde yardım malzemelerinin de olduğu konteynerlerin uğurlamasına ilçe belediye başkanları, AK Parti'nin ilçe teşkilat başkanları, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Büyükşehir bürokratları ve vatandaşlar katıldı. Yüce, programda depremde yıkıma uğrayan şehirlerde bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
deprem_yardimi2

“500 binanın hasar tespitini yaptık”
Çocuklar, yetişkinler için hizmetler verdiklerini ifade eden Yüce, "Çocuklarımızın kendilerini daha iyi hissetmeleri ve yaşadıklarının şokunu azaltabilmeleri için çocuklarımızı Diyarbakır’da mobil etkinlik tırımız ile buluşturduk. Afet bölgesinde yürütülen hasar tespit çalışmalarına inşaat mühendisi ve teknikerlerden oluşan 10 kişilik uzman ekibimizle AFAD koordinasyonunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ekibimiz sayesinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yürütülen çalışmalarla 500 binanın hasar tespitini gerçekleştirdik" dedi.
deprem_yardimi4

5 bin kişilik yemek
Başkan Yüce, her gün 5 bine yakın depremzedeye sıcak yemek verildiğini belirterek, "Kurduğumuz Aşevi ve Mobil Hizmet Aracı sayesinde binlerce depremzedeye günün her saatinde hizmet veriyoruz. Sabah 750 kişilik sıcak çorba ve kahvaltılık, öğlen bin 500 kişilik 3 çeşit yemek, akşam ise 2 bin 500 kişilik olmak üzere 5 bine yakın depremzedeye sıcak yemek ulaştırıyoruz. Bugünkü yardımlarla birlikte 150 adet soba, 1 tır (odun-kömür-su) gönderdik.  Adıyaman'da, İskenderun’da kurmuş olduğumuz konteyner kentlerimizle ile depremzedeleri dışarda bırakmıyoruz" ifadelerini kullandı.
deprem_yardimi3

Adıyaman ve İskenderun
Önce Adıyaman ve sonra İskenderun'da kurulan konteyner kentlerin detaylarından bahseden Yüce, "Sizi en iyi biz anlarız diyerek Adıyaman’da 400 konteynerlik kardeşlik kentimizin altyapısı, içme suyu ve atık su çalışmalarını başarıyla tamamladık. Çocuk oyun grubu, mescit, derslik, kütüphane, sağlık tesisi, kıraathane, çamaşırhane, basket sahası ve rehabilitasyon merkezinin yer aldığı konteyner kentimiz tamamlandı. İskenderun'da 250 konteynerlik şehri bizzat kuruyoruz. İçinde tamamı var. Kendi imkânlarımızın yanı sıra iş dünyası büyük destek verdi. 250 konteynerin 164'ünügöndermiş olduk. Dost zor günde belli olur dedik, yaraları saracağız" diye konuştu.  Büyükşehir Belediyesi, İskenderun'daki konteyner kentin şu ana kadar yüzde 60'ını tamamladı.

Ucuz suda Sakarya 30 Büyükşehir arasında son sıralarda Ucuz suda Sakarya 30 Büyükşehir arasında son sıralarda

deprem_yardimi5