İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) Konferans Salonunda “Organ ve Doku Nakli” konusunda sağlık çalışanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Serdar Değirmenci, SEAH Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis, İstanbul (Kuzey Marmara ) Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Gültekin Hoş ile anestezi, yoğun bakım, nöroloji, beyin cerrahi uzmanları, yoğun bakım sorumlu hemşire ve yardımcıları, acil tıp ve radyoloji uzmanları katıldı. 

organ_bagisi2
Programda konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, organ ve doku naklinin binlerce insanın umudu olduğunu ve büyük bir önem taşıdığını belirterek, bu alanda yapılacak çalışmaların el birliği ile artmasıyla yine binlerce insanın hayata tutunmasına vesile olunacağını dile getirerek katılımcılara teşekkür etti. Toplantının il bölümünün moderatörlüğünü SEAH Genel Cerrahi Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Fehmi Çelebi ile Böbrek Nakil Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. HamadDheir yaptı. Prof. Dr. Çelebi organ nakilleri için gerekli organların temini konusunda beyin ölümü gerçekleşen hastaların hızlı bir şekilde organ bağışının gerçekleşmesinin büyük bir önem taşıdığını kaydetti. 

organ_bagisi3
“Türkiye’de Organ Bağışı” konulu sunumunda seminere katılan sağlıkçılara seslenen Kuzey Marmara Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Gültekin Hoş, ülkemizde 30 binin üzerinde organ nakli bekleyen hasta olduğunu belirterek, beyin ölümü tanısı geç konulması nedeniyle birçok hayatı kurtaracak organların kullanılamaz hale geldiğini hatırlattı. Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın yakınlarının organ bağışına onay vermesiyle birlikte organ ve doku nakli bekleyen en az dokuz hastanın kurtarılarak sağlığına kavuştuğunu belirten Hoş, bu konunun organ ve doku bağışında hayati önem taşıdığını söyledi. 

organ_bagisi4
Toplantının ikinci bölümünün moderatörlüğünü SEAH Anestezi ve Reanimasyon Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Ali Fuat Erdem ile Doç. Dr. Selçuk Yaylacı yaparken, Beyin Ölümü Tespitleri konusunda Doç. Dr. Türkan Acar “Nörolojik Muayene”, Uzm. Dr. Özge Kuzgun “Apne Testi”, Dr. Öğr. Üyesi Alper Karacan “Radyolojik Değerlendirme”, Doç. Dr. Onur Palabıyık “Donör Bakımına Güncel Yaklaşım”, Organ Nakli Koordinatörü Nurcan Sarıcı Mert de “Organ Nakli Koordinasyon Süreci” konularında katılımcılara sunumlar gerçekleştirdi. Toplantı konunun uzmanlarının katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla son buldu.