AŞI KAMPANYASI 
TTB Merkez Konseyi ve Okul Sağlığı Çalışma Grubu, yeni eğitim-öğretim döneminin açılmasına günler kala Covid-19 vakalarındaki artışlara dikkat çekerek yüz yüze eğitimin kesintisiz sürdürülebilmesi için yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada özetle şunlar dendi: “Pandeminin yeni zirvesi ile karşı karşıya kaldığımız bu süreçte ülkemizde salgın yönetimi kendi haline bırakılmış ise de bilim insanları pandemi önlemlerine geri dönülmesi ve aşılama oranlarının artırılması konularında ısrarcıdır. ABD başta olmak üzere birçok ülkede 5-11 yaşı aşılamaları yapıldı. Bizde ise bu yaş grubuna aşı tanımlanmadığı gibi 12 yaş üstü aşılama oranlarına ilişkin veriler açıklanmadı. 12-18 yaş grubuna tanımlanan aşılama oranları nedir? Öneriler; 5 yaş üzeri tüm çocuklara aşı tanımlanmalı, tüm gruplara hızlı bir aşılama kampanyası yapılmalıdır. 
TAM AŞILI OLMALI 
Covid-19 aşısı ile ilgili bir ulusal kampanya başlatılmalıdır. Kamu spotu, sosyal medya kanalları üzerinden yapılacak duyurular vb. ile aşı ile ilgili bilgilendirme yapılmalıdır. Gezici aşı birimleri ile mesleki eğitim merkezleri ve engelli eğitim merkezleri de dahil tüm okullarda aşı kampanyaları yapılmalıdır. Okul aşılamalarında önceden bildirim yapılarak çocuklar aşılanmalıdır. Okul aşılaması, bütün çocukların akranlarıyla birlikte aynı anda aşı olacak olması, aşı için ebeveynlerin randevu alma ya da sağlık merkezine götürme gibi ilave bir çaba göstermesini gerektirmemesi nedeni ile pek çok çocuğun hızlı bir şekilde aşılanmasını sağlayacaktır. Ülkemizin bağışıklama hizmetleri ile ilgili tecrübesi ve kapasitesi yeterlidir. Öğretmenlerin ve okul çalışanlarının aşı takvimleri okul idarelerince kontrol edilerek tüm çalışanların tam aşılı olması sağlanmalıdır.”

OKULDAN ALIRIM

TBB’nin yaptığı bu açıklama üzerine vatandaşlar sosyal medyadan tepki gösterdiler. #OkullardaAşıZorlamasınaHayır hastagı ile tepkilerini dile getiren vatandaşlar, “Değil aşı maske bile dayatırsanız okuldan alıyorum 3 çocuğumu da. Sorumlusu da milli eğitim olur. Benim çocuklarımın sağlığı her şeyden önce gelir. Geçen yıl büyük kızımın geçmeyen alerjisi ile uğraştım durdum ne hikmetse maske kalktı alerji bitti. Bizim çocuklarımız aşıya elverişli değil. Anaları babaları da değil. Biz aşıya elverişsiziz. Arızalıyız biz, bilmem anlatabildim mi?” diye tepki gösterdiler.

TEŞHİRCİLİK YAPIYORSUNUZ

Vatandaşlar ayrıca, “Tıp tarihinde iki seneyi aşan bir salgın yok. Sağlık bakanı “Korona artık gripten farklı değil.” derken insanları aşıya zorlamanın ne manası var? Şeffaflık adı altında teşhircilik yapıyorsunuz, aşı olmak istemeyenleri hedef haline getiremezsiniz. Bilim kurulu yok artık. Yeni kanun da çıkmadı ki; anayasa ve uluslararası anlaşmalara aykırı olurdu. Genelge de yok. Her kim, kurum aşı dayatması yapıp, eğitim hakkını engellerse cezası 5 yıla kadar hapis cezası. Suç duyurusu yapın! Ağlamak yok” ifadelerine yer verdi. /Medyadetay.com