YENİDEN BELİRLENDİ

Sakarya Valiliği tarafından alınan karar sonrası berberler ve kuaförlerin izin günleri yeniden belirlendi. Erkek berberleri eskiden olduğu gibi pazar günleri, kadın Kuaförler ise pazartesi yerine salı günü izin yapacaklar. Kararda, “Valilik Makamının 16.09.2022 tarih ve 78229997 sayılı Kararı ile; 01.10.2022 tarihi itibariyle uygulanmak üzere, Sakarya ili ve ilçelerinde faaliyetlerini sürdürmekte olan erkek berberlerinin Pazar günü, kuaförler ve güzellik salonlarının ise Salı günleri kapalı olmaları konusunda Karar verilmiştir. Valilik Kararı yazımız ekinde sunulmuş olup bilgi edinilerek gerekli tedbirlerin alınması hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini arz ve rica ederim” ifadelerine yer verildi.

İSTİSNAİ DURUMLAR

Açıklamada, “Sakarya ili ve ilçelerinde erkek berberlerinin Pazar günleri kapalı olmasına, Sakarya ili ve ilçelerinde kuaför ve güzellik salonlarının Salı günleri kapalı olmasına karar verilmiştir. Ancak; Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının kapalı olduğu günler ile ilgili olarak; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramına denk gelen günlerde dâhil olmak üzere, 1 Hafta öncesinde, yeni eğitim-öğretim yılına denk gelen günlerde dâhil olmak üzere; 1 Hafta öncesinde, damat tıraşı - gelin başı ve sünnet töreni sahibi için davetiye ile birlikte kayıtlı olduğu Meslek Odasına bilgi verilmesi hallerinde, işyerlerini açabilecek ve mesleklerini icra edebileceklerdir. Uygulamaya aykırı hareket edenlere, 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 18’inci maddesinin (g) bendine göre işlem yapılmasına karar verilmiştir” denildi.

272890157_4916754685034050_8734618677631302027_n

PARA CEZASI KESİLECEK

Kolluk kuvvetlerince belgesiz olarak izin günü iş yeri açtığı belirlenen berber ve kuaförlere ilk yakalandıklarında 2 bin 565 lira para cezası kesilecek. Aynı kuralı ikinci kez ihlal edenler ise 5 bin 300 lira ceza ödeyecekler. Kuaförler güzellik salonları işletmeciliği odası Başkanı Ali AK da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Saygıdeğer meslektaşlarım. Hafta tatili ile ilgili 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle Valimizin onayladığı Salı günleri Kuaför Ve Güzellik Salonlarımız kapalı olacaktır” ifadelerine yer verdi. Sakarya Berberler Odası Başkanı Haluk Hacıoğlu da Valilik kararını payalaşarak “Hayırlara vesile olsun” dedi.

HALUK