BELEDİYELERDE UYGULANMIYOR

Sakarya Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, Türk-iş Genel Başkanımız Ergün Atalay ile çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat Bilgin arasında imzalanan ve kamu protokol belgesi ile kamuda çalışmakta olan işçilere ödenen yemek ücreti 55 TL olduğunu belirtti. Yaman, bu kararın belediyeleri de bağladığı ancak şu ana kadar Bursa-Sakarya-Kocaeli gibi belediyelerde uygulanmadığını belirtti.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yaman açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “5/10/2022 tarihinde Türk-iş Genel Başkanımız Ergün Atalay ile çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Sayın Vedat Bilgin arasında imzalanan ve kamu protokol belgesi ile kamuda çalışmakta olan işçilere ödenen yemek ücreti 55 TL olmuştur. Bunun yanı sıra hazırlanan torba kanununda 15/10/2022 tarihinden itibaren ödenecek bu ücret net olarak ödenmesi çalışmaları devam etmektedir.

BELEDİYELERDE DE GEÇERLİ

Türk-iş genel başkanı Sayın Ergün Atalay’ın 13/10/2022 tarih ve 4767518 sayılı protokol ile yerel yönetimler genel müdürlüğü ile imzalanan protokolde; 15/10/2022 tarihinden itibaren kamuda geçerli olacak 55 TL. yemek ücreti "Belediyeler ve bağlı kuruluşları mali idare birlikleri açısından da bağlayıcılığı olması" ifade edilmiştir. Ancak; bu güne kadar bu kararın, Bursa-Sakarya-Kocaeli vs. büyükşehirlerde ve ilçe belediyelerinde uygulanmadığı anlaşılmaktadır.

55 TL’YE ÇIKARILSIN

Günümüz ekonomik sıkıntılarında çalışanlar için bir yemek ücretinin artışı bile önemlidir. Belediye başkanlarımızı yapılan anlaşmaya duyarlı olmalarını ve başkanı bulundukları belediyelerde çalışan işçilerin yemek bedelinin sendikalarla yapılacak protokoller ile 55 TL’ye çıkarılmasını bekliyoruz.”