TUTULMANIN GÜNÜ GELDİ

Güneş tutulmasının ne zaman, saat kaçta gerçekleşeceği hakkında açıklama yapıldı. Heyecanla beklenilen tutulmanın günü geldi. 25 Ekim tarihinde Güneş tutulması gerçekleşecek. Tutulma Türkiye’de de kısmen görülebilecek. Kuveyt Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada güneş tutulmasından 2 saat önceki ışınlar konusunda uyarıda bulundu.

NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Parçalı güneş tutulması 25 Ekim tarihinde saat 13:00 ‘da başlayacak. Tutulma ülkemizde kısmen gözlenebilecektir. Güneş tutulması Türkiye’den de görülebilecek. Güneş tutulması aralarında İstanbul'un da yer aldığı birçok şehirde yüzde 40 civarında görülecek.

2 SAAT ÖNCEKİ IŞINLARA DİKKAT

Kuveyt'te parçalı güneş tutulması sebebiyle eğitime ara verilecek. Sağlık Bakanlığının tavsiyeleri üzerine öğrencilerin güneş tutulmasından 2 saat önceki ışınlardan uzak tutulması amacıyla eğitime bir günlük ara verildiği kaydedildi.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Ay'ın, yörünge hareketi esnasında Dünya ile Güneş arasına girmesiyle Güneş tutulması oluşur. Bu durumda Ay, Güneş'i kısmen veya tümüyle örter. Tutulmanın olması için Ay'ın yeni ay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir.