TORBA TEKLİF
Başkan Çetin açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “AKP Meclis’e tam ismi “Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına bir “torba teklif” sundu. Teklifte cemevleri düzenlemesinin yanı sıra tartışma yaratacak başka maddeler de yer alıyor. İktidar ocak ayında aralarında Katarlılar tarafından işletilen Antalya’nın da bulunduğu özelleştirilen limanlardaki sözleşme sürelerini ihalesiz ve sadece ek sözleşmeyle 49 yıla tamamlamak için yasa çıkarmıştı. Bu kapsamda 18 liman bulunuyordu. Bu limanlardan Antalya Limanı’nı 140 milyon dolar karşılığında Katarlı QTerminals şirketi devralmıştı. Yasayla şirket 2047’ye kadar limanı işletebilecek…

ALEVİLERE ”MÜJDE”
Belediye başkanı olduğu dönemde aleviler için kutsal sayılan bir yere “ucube” diyen, Cemevleri için “cümbüş evi “ifadesini kullanan, Sivas katliamı sanıklarının avukatlarını partisinden milletvekili ve bakan yapan Erdoğan’ın; “Kültür ve Cemevleri Başkanlığı kurulacak”, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecek” ifadeleri iktidar medyası tarafından Alevilere ”müjde” olarak sunuldu. Alevi yurttaşlarımızın sorunları özünde milli varlıklarımızı körfez sermayesine peşkeş çekmenin altyapısını oluşturmak olan torba yasalarla çözülemez.

BAŞÖRTÜSÜ KONUSU
Daha birkaç gün önce Sayın Genel Başkanımız tarafından sorunun tamamen ülke gündeminden kalkması adına samimiyetle ortaya koyduğu  başörtüsü konusu bile Erdoğan tarafından, tarikatları daha fazla memnun edecek gerici uygulamalar için fırsata çevirmeye çalışmıştır. Erdoğan’ın niyeti Alevilerin sorunlarını çözmek olamaz! Demokratik reform adı altında Alevilere müjde diye sundukları pakete baktığımızda, söylenenin aksine, yeni anti demokratik saldırıları görüyoruz. Amaçları Alevileri aldatmak ve Cemevleri ne el koymaktır. Bu topraklarda binlerce yıldır yaşayan Alevilerin sorunları fatura, imar ya da personel maaşlarına indirgenemez!

MÜCADELELERİ MÜCADELEMİZDİR
Aleviler eşit yurttaşlık temelinde bir arada yaşamak istiyor. Çocuklarını zorunlu din dersi dayatmasından kurtarmak istiyor. İnanç ve ibadethanelerinin tanınmasını istiyor. Alevileri canlarımızı cumhuriyetten, demokrasiden eşitlikten ve özgürlükten vazgeçiremeyecekler. Aleviler bu coğrafyada yüzlerce yıldır baskıya, sömürüye ve zulme karşı eşitlik ve özgürlük mücadelesinin saflarında duruyor. Mücadeleleri mücadelemizdir. Çok yakında bu baskıcı, ötekileştiren iktidara hep birlikte son vereceğiz ve Cumhuriyetin ikinci yüzyılında eşit, özgür, laik bir ülkeyi hep birlikte Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler kuracağız!”