Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) programları için gittiği Moğolistan’da bir dizi temaslarda bulundu. İlk olarak Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur Büyükşehir Belediye Başkanı Batbayasgalan’la bir araya gelen Yüce, daha sonra ise Sakarya ile kardeş şehir ilişkilerinin tesis edileceği Dornogobi şehrinin eski belediye başkanı, Milletvekili Ö.Enkhtuvshin’le buluştu. Yüce, burada TDBB’nin programlarına katılacak, bazı iş birliği çalışmalarına öncülük edecek. 

ekrem_yuce_mogolistan3

Kültürel iş birliği, bilgi ve tecrübe paylaşımı
Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin kuşatıcı bir anlayışla güzel bir birlikteliğe sahip olduğunu ifade eden Başkan Ekrem Yüce, TDBB’nin oluşturduğu iş birliğinin üye ülkeler için çok önemli bir kazanım oluşturduğunu dile getirdi. Yüce, “Belediyeler birliğimizin programları için Moğolistan’a geldik. İlk olarak Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Batbayasgalan’ı ziyaret ettik. Şehrimizi ile Ulan Batur arasında kültürel iş birliği, bilgi ve tecrübe paylaşımları üzerine prensip olarak görüşmelerimizi tamamladık. İki ülke ve iki büyükşehrimize işbirliğimiz hayırlı olsun” dedi. 

ekrem_yuce_mogolistan2

Moğolistan’da kardeş şehir
Yüce, daha sonra ise Sakarya ile kardeş şehir ilişkilerinin kurulacağı Dornogobi şehri eski belediye başkanı, Milletvekili Ö.Enkhtuvshin ile buluştu. Yüce, iki şehir arasındaki iş birliklerini artırmak adına bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunduklarını ifade ederek, Türkiye ve Moğolistan arasındaki dostluk ve kardeşliği pekiştirecek tüm çalışmaların önemine işaret etti. Yüce, “Kadim tarihimizin önemli sembollerine ev sahipliği yapan Moğolistan ile ülkemiz arasındaki uzun yıllara dayanan birliktelik, halkları arasındaki dostluk ve kardeşlik bize bir sorumluluk yüklüyor. Bu ziyaretlerimizle de bu birlikteliklere güç katacak, şehirlerimiz için iş birliği fırsatları oluşturacağız. Ev sahipliği için şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

ekrem_yuce_mogolistan4