“TOPLU-İŞ SÖZLEŞMELİLERİN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

Adapazarı Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman’ın yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Kamuda yaklaşık 700.000 işçi çalışmakta ve bu çalışanların Toplu-İş sözleşmeleri, büyük çoğunlukta yılın 1. ayından, ikinci büyük çoğunluğu ise yılın 3. ayındadır. Kamu sözleşmelerindeki bu ayrışım, Enflasyona göre zam uygulaması yapılması nedeniyle büyük bir adaletsizliğe neden olmaktadır. Kamuda ve KİT’lerde çalışmakta olan işçiler ile ilgili 01.03. 2023 yılında imzalanan Toplu-iş sözleşmelerinin imzalandığı tarihteki alım gücünü bugün önemli miktarda kaybettiğini görüyoruz.

“BU KESİM YİNE KAYBETMEYE DEVAM EDECEK”

Kamu çalışanları ile ilgili hükümetin 01.03.2024 tarihinde yaptığı iyileştirme % 8 civarında olup, beklentilerimizi karşılamamıştır. 2024 yılında aylar itibarı ile yaşanan ve Tüik tarafından açıklanan enflasyon rakamları 01.03.2024 Toplu-İş sözleşmemizin 4. zammını alacak olan bu kesim yine kaybetmeye devam edeceği görülmektedir. 01.07.2024 tarihinde bir kısım kamu çalışanlarına Ocak-Temmuz döneminde oluşan 6 aylık  enflasyon zammı uygulanacaktır.

Pazarlarda taneyle meyve dönemi başladı! Pazarlarda taneyle meyve dönemi başladı!

“SÖZLEŞMELİ İŞÇİLERE AYLIK ENFLASYON DÜŞÜK UYGULANACAK”

Ancak; Toplu-İş sözleşme başlangıcı 01.03.2023 olan kamu kesimi çalışanlarına uygulanacak 6 aylık enflasyon toplamında 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarında oluşan yüksek enflasyon değerlendirmeye alınmayacak ve 01.03.2023 sözleşmeli işçilere 6 aylık enflasyon Eylül ay’ında hem 2 ay geç, hem de daha düşük uygulanmış olacaktır.

“MAĞDURİYETİ GÖRÜNÜZ VE BUNU TELAFİ EDİNİZ”

Ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz 01.03.2023 yılında sözleşmesi başlayan kamu ve kit çalışanlarının bu mağduriyetini görünüz ve bunu telafi ediniz. Bugün kamu kesiminde uygulanan maaş sisteminin incelendiğinde ne kadar önemli kayıpların olduğu ve alım güçlerinin nerelere düştüğü açık bir şekilde görülmektedir.”

Editör: Zhantor Jateey