AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, 15 Temmuz kanlı darbe gecesinin 6’ıncı yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında; FETÖ’cü hainlerin ve hainlere geçit vermeyen Türk Milleti'nin kahramanca mücadelesini asla unutulmayacağını vurgulayarak,15 Temmuz’da milletimizin yazdığı destan bize şeref kazandırdığı kadar, omuzlarımıza da ağır bir sorumluluk yüklemiştir. Bu sorumluluk; vatanımızın bağımsızlığı, milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği için daha çok çalışma ve kenetlenme şuurudur. İşte bu şuur bizim; 2023, 2053, 2071 ve daha nice hedeflere ulaşmamızda en büyük motivasyon kaynağımızdır” dedi.

Tever, mesajında şu ifadelere yer verdi; “FETÖ’nün iç ve dış destekçileri marifetiyle kalkıştığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin 6’ıncı yılını hep birlikte geride bırakıyoruz. Tarihimizin en karanlık hadiselerinden biri olan 15 Temmuz hain darbe girişimi; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üstün liderliği, o karanlık gecede, kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle, din, dil ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın milli ve manevi değerlere yaslanarak yekvücut olan kahraman milletimizindestansı mücadelesiyle yazılan bir izzet manifestosudur. Milletlerin tarihinde asla unutulmayan ve unutulmaması gereken günler vardır. Şehitlerimize duymamız gereken minnet ve göstermemiz gereken vefa adına 15 Temmuz 2016’da işte böylesi bir gündür. Ne FETÖ’cü hainlerin ihanetini ne de milletimizin topyekûn gösterdiği kahramanlığı asla unutmayacak ve unutturmayacağız. Aradan geçen 6 yıl içerisinde bu ihanet çetesinin iç ve dış bağlantıları ortaya çıktıkça, millet olarak 15 Temmuz’da nasıl bir varoluşmücadelesi verdiğimiz her geçen gün daha iyi anlaşılıyor.

15 Temmuz’da vatanımız ve aziz milletimiz en az 1915’te Çanakkale’deki kadar hayati, ihtişamlı ve destansı bir vatan mücadelesi vermiştir. Türkiye, İstiklal Savaşı’ndan sonra bir kere daha bu milletin topyekûn vatanı olmuş, vatanı olarak kalmıştır. 15 Temmuz; ölümlerin üzerine yürüyen bir lider ve o lidere sonuna kadar güvenen bir milletin asla yenilmeyeceğini, teslim alınamayacağını gösteren bir kahramanlık gecesi, bir bağımsızlık vesikasıdır. 15 Temmuz ile birlikte milleti küçümseyen, yok sayan, demokratik bilinciyle alay eden, bütün siyasal tezler çöpe atılmıştır.
Asla unutmamalıyız ki; 15 Temmuz’da milletimizin yazdığı destan bize şeref kazandırdığı kadar, omuzlarımıza da ağır bir sorumluluk yüklemiştir. Bu sorumluluk; vatanımızın bağımsızlığı, milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği için daha çok çalışma ve kenetlenme şuurudur. İşte bu şuur bizim; 2023, 2053, 2071 ve daha nice hedeflere ulaşmamızda en güçlü motivasyon kaynağımızdır. 

Tüm bu oyunların bir tek amacı var: Türkiye’yi durdurmak ve küresel hegemonyanın emrine bağımlı bir ülke yapmak. Çünkü onlar, Suriye’de, Libya’da, Doğu Akdeniz’de, Azerbaycan’da küresel planları bozup oyun kurucu bir aktör olan değil, mahkûm ve bağımlı bir Türkiye istiyorlar. İşte bu nedenle 15 Temmuz, 'yaşadık, bitti, geçti' diyecek gibi geçiştireceğimiz bir gün asla değildir. 15 Temmuz’u bütün boyutlarıyla her zaman hatırlamalı ve hatırlatmalıyız. Bu vesile ile aziz şehitlerimizi bir kere daha rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize ve şehit ailelerimize saygı ve şükranlarımızı bildiriyor, her zaman yanlarında olacağımızı ifade etmek istiyorum. Allah hepsinden razı olsun.” 

Öte yandan Başkan Tever, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Saat 20.00’de Sakarya Demokrasi Meydanı’nda düzenlenecek olan anma etkinliklerine ve demokrasi nöbetine tüm vatandaşları davet etti.