ŞİKAYET VE GERİ DÖNÜŞ
Başkan Tever, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Tomografi ve MR çekiminde OECD ülkelerine bakıldığında ülkemiz ilk sıralarda yer alıyor. Hastanelerin yoğunluğu, muayene sürelerinin kısalığı ve hastaya yeteri fiziki muayene süresinin ayrılamaması gibi nedenler bu tetkikleri artıran en önemli unsurlar olarak ön plana çıkıyor. Bundan sebep Sakarya’mızda da vatandaşlarımızdan MR randevu sürelerinin uzunluğu konusunda çokça şikayet ve geri dönüş alıyoruz.

UZUN SÜRELİ RANDEVU
Şunu da özellikle belirtmeliyim ki şu anda herhangi bir hastanemizde MR cihazının bozukluğu veya çalışmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Kısım kısım çekim yoğunluğundan kaynaklı uzun süreli randevu dönüşleri mevcuttur. Sağlık Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Arifiye Sadıka Sabancı Devlet Hastanemize bir adet MR cihazı temini yapılmıştır. Bu ay sonunda hizmete alacağımız cihazımız ile şehrimizdeki randevu yoğunluklarının bir nebze olsun önüne geçeceğimizi düşünüyorum.

TEK HASTANE ÖRNEĞİ
SEAH 100 Yataklı Acil Durum Hastanemize de önümüzdeki günlerde bir adet MR cihazı kazandıracağız. Bu cihazın ihalesi henüz gerçekleşmedi. Bakanlığımız bu süreci de yakından takip etmektedir. Bu cihazımız da geldiğinde SEAH Türkiye’de iki ayrı noktadan MR cihazını kullanabilen tek hastane örneği olacaktır. Tüm bunlar MR randevu sistemini rahatlatacak önemli adımlardır. Güçlü olan sağlık altyapımızı ve sağlık sistemimizi gün geçtikçe yenilemeye, şehrimizin ihtiyaçlarına uygun adımları atmaya durmadan devam edeceğiz. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya MR cihazı başta olmak üzere ilimize vermiş olduğu destekler için çok teşekkür ediyorum.”