İSTİSNASIZ UYGULAMA
CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Kahramanmaraş depreminin vurduğu 10 ilde on binlerce yurttaşımız hayatını kaybetmişken, yüz binlerce yaralımız duruyorken Sakarya Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri, deprem bölgesi olan ilimizde bina kat sayısını 7 kata kadar arttırma olanağı veren madde CHP’li üyelerin kullandığı çekimser oylara rağmen maddeye evet diyen AKP, MHP ve İYİ parti meclis üyelerinin oy birliği ile meclisten geçti. Hatay yıkılırken ilçesi Erzin’de kimsenin burnunun kanamamasının nedenlerine iyi bakmamız gerekiyor. Erzin’de mucize olduğu için değil, yapı imar planının tavizsiz uygulanıp yasal düzenlemelerin herkese istisnasız uygulandığı için, bilim insanlarının uyarıları ve önerileri dikkate alındığı için can ve mal kaybı olmamıştır.

1-603
SUÇA ORTAK OLMAYIN
Sayın Ekrem Yüce Sakarya’yı birlikte yöneteceğiz” demiştiniz.  Kahramanmaraş depreminin henüz yaralarını sarmamışken böyle bir yasal değişiklik için Sakarya halkına sordunuz mu?  Kat arttırmak sağlıklı bina anlamına mı geliyor sayın Yüce?  Sakarya olarak Kuzey Anadolu fay hattından çıktık da biz mi bilmiyoruz?   Büyükşehir Belediye meclis üyelerine sesleniyoruz; “Bu karardan vazgeçin ve bu suça ortak olmayın” diyoruz.              

BAŞKA BİR ŞEY OLAMAZ
İlimiz Kuzey Anadolu fay hattı üzerindedir. Bilim insanlarının Büyük İstanbul Depremi olasılıklarının yüzde 80’ni bulduğunu söylediği bir dönemde yerel yönetimlerin depreme karşı önlem ve depreme hazırlık yapması gerekirken, depremin yıkıcılığı ve tahribatını arttıracak kararlar almasının bizce izahı, AKP iktidarıyla devlet politikası haline getirilen daha fazla rant mantığından başka bir şey olamaz. CHP’li iki meclis üyesi dışında kalan meclis üyeleri kol kola girerek şimdiden Sakarya halkını enkaz altında bırakmıştır. Meclis üyeleri yurttaşlardan yana değil, rantçılardan yana tavır almışlardır. 1999 depreminden, bugün yaşadığımız ve 10 ili vuran depremden dersler çıkarmak varken, Sakarya halkı müteahhitlerin, yapı denetimcilerin, bu işten kâr sağlayan kişi ve kurumların insafına bırakılıyor.    

1066626920_0_0_3073_1728_1920x0_80_0_0_44dca45ef97324785e1d4d7569a427bf
İPTAL ETMEYE ÇAĞIRIYORUM
Sakarya’da insan yaşamını hiçe sayan, yüzbinlerin yaşam hakkını kâr uğruna peşkeş çeken bu siyasi anlayıştan, bize güvenli yaşam alanları sağlamayan kendi sorumluluklarını “kader” diye gizlemeye çalışan tek adam tek parti iktidarından ve yereldeki uzantılarından kurtulmaya çağırıyoruz. Kahramanmaraş depremi bir kez daha gösterdi ki bizi ancak biz kurtarırız. Tek adam iktidarının egemen olduğu bu siyasi anlayışların yerel uzantılarının Sakarya halkını rant uğruna bir kez daha enkaz altında bırakmasına izin vermeyelim belediye meclisini almış olduğu bu kararı yeniden gözden geçirip almış olduğu bu kararı iptal etmeye çağırıyorum.”