Akyazı Belediyesi 1,5 milyon liraya devretmişti! Akyazı Belediyesi 1,5 milyon liraya devretmişti!

KAMUDA TASAARUF DÖNEMİ!

Maliye ve Hazine Bakanlığı tarafından belediyelere gönderilen tasarruf tedbirleri genelge sonrasında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar tarafından müdürlerin makam araçlarında tasarrufa gidilmiş, müdürlerin belediyeye  kendi imkanları ile gidip gelmeleri istenmişti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”nin detayları açıklandı. Açıklanan pakete göre kamu kurumları ve belediyelerde 3 yıl boyunca yeni araç alım ve kiralamanın durdurulduğu belirtildi.

TASARRUF VE VERİMLİLİK PAKETİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”ni açıkladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz bütçe ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken Bakan Mehmet Şimşek de izlenecek yol haritasını açıkladı. Mehmet Şimşek, "Harcama tedbirlerimizin üç tane temel ekseni var. Kamuda tasarruf, bütçe harcamalarında disiplin, kamu yatırımlarında verimliliktir. Burada kamu tasarruf alanlarına baktığımız zaman 8 öncelikli alana yoğunlaşıyoruz" dedi.

SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ

Bakan Şimşek, "İlk başlığımız kamuda taşıtlar konusudur. Taşıt alanında kamu filo yönetim sisteminde taşıt sayısı ve kullanım standartlarını belirledik. Bu sistem taşıt edinim, kullanım ve tasfiye süreçlerini bütüncül anlayışla sağlayacak. Plaka bazlı olarak taşıtlarla ilgili süreci takip edeceğiz. Yaşı, kilometresi ve kullanımını izleyeceğiz. Veri girişi sisteme başladı. Bu sistemle hedefimiz, ilerleyen aşamada taşıtların ortak havuzda toplanarak kurumlar arası kullanıma zemin hazırlanmasıdır" ifadelerine yer verdi.

3 YIL ALIM VE KİRALAMA YOK!

Bakan Şimşek, kamuda yeni araç alım ve kiralamanın da 3 yıl boyunca durdurulduğunu belirtti. Bakan Şimşek, ayrıca yabancı menşeli araç kullanımını da sonlandırdıklarını belirterek, "Yeni araç satın alma ve kiralamayı 3 yıl süreyle durduruyoruz. Mevcut taşıt kiralama sözleşmeleri izin alınmadan yenilenmeyecek. Bütçe dışı kaynaklardan taşıt kullanımını da çok sıkı kural ve izne tabi tutuyoruz. Yabancı menşeli araç kullanımını sonlandırıyoruz. Mevcutların sözleşmelerinin sona ermesi gerekecek" açıklamalarında bulundu.

BAŞKAN ALEMDAR HAYATA GEÇİRMİŞTİ!

Kamu taşıtları konusunda gerçekleştirilecek tasarruf tedbirleri açıklanırken geçtiğimiz gümlerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in imzasıyla kamu kurumlarına gönderilen genelge  Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar tarafından hayata geçirilmeye başlanmıştı. Alemdar, daire başkanları dışındaki müdürlerin makam araçlarını kaldırarak, araçları garajlara çektirmiş ve kendi imkanları ile belediyeye gelip gitmeleri istenmişti.