İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Türker Erol Özen, Kurum Müdürü Mahmut Sami Akaryalı ve proje danışman öğretmenleriyle birlikte Müdür Savaşçı’yı ziyaret eden şampiyon öğrenciler yarışmalardaki başarı hikayelerini paylaştılar.

İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sakarya Valiliğinin himayelerinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen NEHİR (Nitelikli Eğitim Hareketi İzleme ve Rehberlik) projesi, #SanatSakarya, #BilimSakarya, #SporSakarya, #KitapSakarya #ÖnceOkulÖncesi, #KendineAyna projeleri kapsamında faaliyetlere katılan öğrencilerin başarılarıyla gurur duyduklarını belirtti. Birçok alanda yetenekli öğrencilerin öğrenim gördüğü Sakarya Bilim ve Sanat Merkezinin dünya ve Türkiye çapında elde ettiği başarıları gururla takip ettiğini ifade eden Savaşçı, geleceğin bilim, sanat ve spor insanlarının bugün burada bulunan gençler arasından çıkacağına inandığını kaydetti.

Bilim ve Sanat Merkezlerinin başarılı eğitimleriyle öğrencilere önemli kazanımlar sağladığını belirten İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sakarya’da ikinci Bilim ve Sanat Merkezini kurduklarını, önümüzdeki süreçte tüm ilçelerde bilim ve sanat merkezlerinin sayısını artıracaklarını söyledi.

Savaşçı, başarılı öğrencileri ve danışman öğretmenleri tebrik ederek, başarılarda katkısı bulunan okul yöneticilerine, öğretmenlere, velilere ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

sakarya_bilsem2

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi’nin başarı tablosu ise şöyle;

SANAT ALANINDA

Japonya’da 29.’su düzenlenen geleneksel resim yarışmasında, Elif Nihan Aslan yaklaşık 10 bin kişi arasından dünya üçüncüsü oldu.                                  

Azerbaycan Tahsil Nazırlığının desteğiyle düzenlenen "Bir Millet İki Devlet" Uluslararası Resim Yarışmasında, görsel sanatlar öğrencisi Tuana Ayvaz, öğretmeni Mehtap Sağlam danışmanlığındaki eseriyle 10-13 yaş kategorisinde 3.’lük kazandı.           

“Benim İçin Doğa” konulu yarışmada 8. sınıf öğrencisi Seher Yalkın Türkiye üçüncülüğünü elde etti. “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kapsamında Türk-Amerikan Derneği ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi iş birliği ile bu yıl 22.’si düzenlenen resim yarışmasına Türkiye çapında birçok ilk ve orta öğretim okulu öğrencisi katıldı.

Dalin 23 Nisan Resim Yarışması'nda iki öğrenci "Geleceğin Ressamları" arasında seçildi. Seçici kurul ve jürinin 21 bine yakın resim arasından seçtiği ve ilk 300 çalışmanın ödüllendirildiği yarışmada, resim yetenek alanı öğrencileri Zeren Cesur, görsel sanatlar öğretmeni Gonca Manolya Gümüşkaya Kırca danışmanlığındaki eseriyle, Elif Nihan Aslan görsel sanatlar öğretmeni Mehtap Sağlam danışmanlığındaki eseriyle geleceğin ressamları arasında seçildiler.

sakarya_bilsem3

BİLİM ALANINDA

Dünya 2. Liği/ Endonezya’da düzenlenen YISF (Youth International ScienceFair) 2022 / Çevre Bilimleri Kategorisi / Fizik öğretmeni Aydın Boğaz danışmanlığındaki projeleriyle Sakarya BİLSEM öğrencileri Hatice Kübra Eroğlu ve İremsu Aşlakçı ikincilik derecesiyle gümüş madalya kazandılar. Aynı proje ile öğrenciler International Forum of ScientificYouth "Step intotheFuture" adlı uluslararası bilim forumunda sundukları projeyle, Liseli Araştırmacılar Kategorisinde,  En İyi Araştırmacılar Özel Ödülüne de layık görüldü.      

Dünya 3. lüğü / Endonezya’da düzenlenen YISF (Youth International ScienceFair) 2022 / Çevre Bilimleri Kategorisi / Fen Bilimleri öğretmeni Azer Yurtkulu danışmanlığındaki projeleriyle Sakarya BİLSEM öğrencisi Begüm Aydoğan ve Beşsekiz Ortaokulu öğrencisi Elif Rana Çelik de üçüncülük derecesiyle bronz madalya kazandı.

INTOC 2022 Ulusal Bilim Proje Yarışması'nda Uygulamalı Yaşam Bilimleri kategorisinde matematik öğretmeni  Çağatay Özkan danışmanlığındaki projesiyle araştırmacı öğrenci Yunus Yıldırım, Türkiye 1.’si oldu.

INTOC 2022 Ulusal Bilim Proje Yarışması'nda Fizik ve Mühendislik kategorisinde fizik öğretmeni Aydın Boğaz danışmanlığında öğrenciler Zeynep Yurtsever ve Abdullah Karaca Türkiye 2.’si oldu.