Ziyaretlerde konuşan Memur-Sen Sakarya İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, eğitim çalışanlarının gündemi üzerine açıklamalarda bulundu.  Promosyon anlaşmalarının güncellenmesi konusunda ortaya bir irade koyduklarını belirten Mengen, mesleğin onuruna yakışmayacak, çalışanların memnun etmeyecek hiçbir rakamın altına imza atmayacaklarını söyledi.

ebs serd (6)

Perşembe günü yeniden yapılacak olan promosyon ihalesi için bankalara seslenen Mengen; yaklaşık 20 yıldır banka promosyon ihalelerinin yapıldığını ve ilk günden bugüne kadar artan promosyon tekliflerinin son bir ayda ilk kez hem de yarı yarıya kadar düşüşünü anlamakta güçlük çekiyoruz. Eğitim çalışanları olarak bunu hak etmediğimizi ve makul bir teklifle yeni yapılacak ihaleye gelmenizi bekliyoruz dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ve kariyer basamakları konusunda 16 yıl mağdur olan ve başöğretmenlik için yeniden bir on yıl daha bekletilmenin doğru olmayacağını vurgulayan Mengen, geriye dönük mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi için gerekli adımlar atılmalı dedi. Kariyer basamakları için önceki tekliflerinde ısrarcı olduklarını da söyleyen Mengen, Uzman Öğretmenlik için 8 yıl, Başöğretmenlik için 12 yıl çalışma şartının yeterli olduğunu belirtti.  Mengen; Eğitim-Bir-Sen olarak Cumhurbaşkanlığı’na başvurarak, aşçı yardımcısı kadro unvanının ihdas edilerek aşçı yardımcısı pozisyon unvanında bulunanların ihdas edilecek kadrolara atanmalarının sağlanmasını talep ettik şeklinde konuştu.