Kocaeli Bakkallar, Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayrak Kütük’ün ev sahipliğinde SEKA Park’ta yapılan toplantıya; Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Yalova ve Bartın Oda Başkanları katıldı. Toplantıda ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Sanatkarlar Dairesi Başkanı Muhammet Hanefi Akbulut’ta yer aldı.

Meslekleri üzerine değerlendirmede bulunan oda başkanları, zincir marketlerle rekabet edilebilmesi için perakende yasasının hemen güncellenmesi, çözüm bekleyen sorunlar ve Sakarya’nın önerisiyle hayata geçirilen Koop-Bakkal projesini görüştü.

"TOPLANTI VERİMLİ GEÇTİ"
Toplantıyı değerlendiren Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, “Örnek ev sahipliği için Kocaeli Oda Başkanı Bayram Kütük ve yönetimine tekrar teşekkür ediyorum. Civar illerin oda başkanlarıyla bir araya geldiğimiz toplantımız verimli geçti. Toplantıda öncelikle çözüm bekleyen sorunlarımızı ele aldık. Toplantımızın en önemli gündem maddesi ise, esnafımızın korunmasını içeren perakende yasasının güncellemesi oldu. Bilindiği gibi esnafımızın zincir marketlerle rekabet edebilmesi, fiyat istikrarının sağlanması, ticaret kurallarının yeniden belirlenmesi için perakende yasası hemen güncellenmesi gerekiyor. Bu haklı isteğimiz ve çözüm bekleyen tüm sorunlarımız için birliktelikle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi. 

kocaeli_toplantı_2
"HAZIRLIKLARIMIZI SON AŞAMAYA GETİRDİK"
Başkan Akdardağan ayrıca Sakarya’nın rol model olacağı Koop-Bakkal Projesini de oda başkanlarıyla istişare ettiklerini belirterek, “İlimizde kısa bir süre sonra uygulamaya başlayacak olan Tarım Kredi Marketi ürünlerinin satışının yapılmasını içeren Koop-Bakkal Projesindeki hazırlıklarımızı son aşamaya getirdik. Başkanlarımıza projenin nasıl uygulanacağı, hangi kriterlerin sağlanacağı, ilk etapta neler yapılacağı, esnafın başvuruları, projenin yaygınlaştırılması ve ilimizdeki hazırlıklar üzerine bilgi verdik. Tüm oda başkanlarımızla diyaloglarımızı artırarak projenin en iyi şekilde uygulanmasını sağlayacağız” diye konuştu.