Yaşam kalitesini etkileyen faktörlere dair farkındalığın artırılması, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar kazandırılarak yaşlılarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesinin önemine değinen Kaymakam Candan, merkezde verilen hizmetlerle ilgili bilgi aldı.

DSCN1798

İlçe sağlık müdürlüğünde görevli Halk Sağlığı Uzmanı Dr.Zeynep Devran Muharremoğlu da, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü münasebetiyle kısa bir sunum yaparak;  Yaşlılar Günü, Yaşlanma, Yaşlılık Tanımları, Yaşlılık ve Kronik Hastalıklar, Dünya Kalp Günü Önemi, Yaşlılık Döneminde Beslenme ve Beslenme Sorunları, Yaşlılıkta Sağlığın Geliştirilmesi konularında bilgiler verdi.

DSCN1823

Verilen bilgiler arasında, “bireyin yaşamını uzatmanın yanında yaşlılık döneminde sağlığının geliştirilmesinin önem taşıdığına vurgu yapıldı. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenme, alkol ve sigara kullanımından uzak durma ve doğru fiziksel aktivite-egzersiz yapmanın yaşlanma ile ortaya çıkabilecek önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunma sağlayacağı belirtildi.

DSCN1862

İleri yaştaki bakımevi sakinleriyle bir süre yapılan sohbetin ardından, İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Ömer Balcı, “Fiziksel ve zihinsel sağlığın korunması, yaşam süresinin ve yaşam kalitesinin artırılmasında fiziksel aktivitenin olumlu etkileri vardır.  Günlük yaşamınıza hareket katın, sağlıklı kalın “cümlelerine yer vererek, başta Kaymakam Candan olmak üzere ziyarete katılım sağlayan sağlık personellerine ve bakımevi çalışanlarına teşekkür etti.

DSCN1847