Yaz aylarının gelmesi ve kurban bayramanın da yaklaşmasıyla tatil planı yapanların sayısı arttı. Ancak Ticaret Bakanlığı tatil planı yapanları, dolandırıcılara karşı uyardı. Dolandırıcıların hergün yeni bir yöntem belirlediğinin belirtildiği açıklamada, dikkatli olunması istendi. 
Tatil planı yapanları, sahte otel tanıtımları ve yanıltıcı indirimlere karyı uyaran Bakanlık yetkilileri, özellikle sosyal medyada tanınmış turizm tesislerinin logo ve isimleri kullanılarak, e-posta ve kısa mesajlar üzerinden cazip tekliflerle tüketicilerin mağdur edildiğini belirttiler.

tatilde_dolandirilmayin2
Ticaret Bakanlığı, turizm faaliyetlerinin yoğun olarak yaşanacağı bu dönemi fırsata çevirmeyi amaçlayan kötü niyetli kişilere karşı tüketicileri uyararak, tüketicilerin sıkça tercih ettiği otel ve turizm tesislerinin internet sitelerinin fotoğraf ve isimlerinin kopyalanarak, e-posta ve kısa mesajlar üzerinden cazip tekliflerle mağdur edildiği belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, otellerin yıldız bilgisinin de yanıltıcı olabileceği ifade edilerek, “Sosyal medya, kısa mesaj veya e-posta gibi iletişim kanalları üzerinden gelen teklifin içeriğinde yer alan tesis fotoğraflarının, kurumsal logo ve işaretlerin doğruluğu sorgulanmalıdır. Tüketiciler,seyahat acentalarının ve turizm tesislerinin belgeli olup olmadığını, turizm tesislerinin kaç yıldız sahibi olduğunu 'www.kulturturizm.gov.tr' ve 'www.tursab.org.tr' adreslerinden sorgulayabilir” denildi.