YAZILI AÇIKLAMA
Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada öğrencilerin eğitime olan erişimini artırmak amacı ile öğrencilerin sosyal politikalarla desteklenmeye devam ettiği ifade edildi. Yapılan açıklamada şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkanına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara kadar çok sayıda projenin kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ettiği ifade edilerek, “Milli Eğitim Bakanlığı, bu kapsamda yaptığı çalışmalar sonunda ücretsiz yemek yiyen öğrenci sayısını 1,5 milyondan 1 milyon 796 bin 985’e çıkardı” denildi.

ÜCRETSİZ YEMEK!
Ücretsiz yemek uygulamasının önemli bir destek programı olduğuna işaret eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Her geçen gün bu programın kapsamını genişletmeye çalışıyoruz. Taşımalı eğitimden yararlanan yaklaşık 1 milyon öğrencimiz, ücretsiz öğle yemeği imkanından faydalanıyor. Son bir yıl okul öncesi eğitime erişimi artırmaya odaklandık. Bu nedenle ücretsiz yemeği özellikle okul öncesi eğitim kademesine yaygınlaştırmayı hedefledik. Bu kapsamda, şu ana kadar 400 bin okul öncesi çocuğumuzu ücretsiz yemek imkanından faydalandırıyoruz.”

Bakan Özer, ücretsiz yemek programı kapsamını sürekli artırmayı hedeflediklerini belirterek, önümüzdeki yıl bu sayısı 2,5 milyona çıkartacaklarını söyledi.