Konut sahibi olmayı kolaylaştırmak ve sektörü canlandırmak için yapılan faiz indirimi milyonlarca insanın yüzünü güldürdü. Ancak bu durumdan faydalanmak isteyen fırsatçılar da hiç vakit kaybetmeden hemen fiyatlara fahiş oranlarda zam yaptı. Harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı bu durumda yararlanmak isteyen emlakçıları ve birçok inşaat firmasını tek tek tespit etti. Vergi Denetim Kurulu yetkilileri tarafından, konut sahibi olmayı kolaylaştırma ve sektörü canlandırma hedeflerine yönelik olarak faiz indirimini fırsata çevirip, fahiş fiyat artışları yaparak vatandaşların mağduriyetine sebebiyet veren, vergisel kayıp ve kaçakçılara yol açanlara müsamaha gösterilmeyeceği, vatandaşları korumak için fırsatçılara yönelik her türlü önlemin alınacağı belirtildi.

ÖZEL EKİP OLUŞTURULDU
Bu amaçla, kurul bünyesinde oluşturulan özel bir ekip tarafından yürütülen çalışmalarda online satış platformlarından temin edilen veriler, mükelleflerin vergi beyan ve bildirimleri, tapu ve banka vb. pek çok veri çapraz şekilde analiz edildi. Analiz çalışmaları sonucunda bir günde milyon TL’leri ve yüzde 30'ları bulan ani fiyat artışları ile vergisel kayıplar tespit edildi.

bakanlik_firsatcilarin_pesinde2

CEZALAR KESİLECEK
Analiz sonucunda riskli olduğu değerlendirilen başta inşaat şirketleri ve emlakçılar hakkında, hızlı ve etkin vergi inceleme süreci başlatılacağı bildirildi. Gayrimenkul satışlarını gerçek satış bedelinin altında beyan eden veya hiç beyan etmeyenler hakkında gelir veya kurumlar vergisi, katma değer vergisi, tapu harcı olmak üzere vergi tarhiyatlarının yapılacağı ve cezaların kesileceği tahmin ediliyor./ TÜRKİYE GAZETESİ