BEKLENTİLER ARTTI
2022 yılının sonuna doğru yaklaşılırken, en çok merak edilen konulardan biri asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı. Geçtiğimiz dönem yapılan yüklü miktardaki zam beklentileri de artırmış durumda. Rakamı belirleyecek tespit komisyonu Aralık ayında çalışmalara başlayacak ve Ocak'tan itibaren yeni asgari ücret geçerli olacak.

O İDDİALARA TEPKİ
Milyonlarca kişinin beklediği asgari ücretle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuştu. Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, asgari ücretin 9 bin lira olacağına ilişkin iddiaları değerlendirerek tepki gösterdi.

KEYFİ OLARAK BELİRLENMEZ
Söylenen rakamların gerçeği yansıtmadığını aktaran Bakan Bilgin, “Asgari ücret ‘şu kadar olacak bu kadar olacak’, kimden çıkıyor bu rakamlar. Yasal süreç belli. Şimdi ben de çıkıp 20 bin olarak diyeyim. Keyfi olarak belirlenmez bu. Şimdiden rakam telaffuz etmek doğru değil. Ekim ayındayız. Ekim, kasım, aralık ayları ve sonrasında enflasyon rakamlarını göreceğiz ve komisyon karar verecek. Komisyon bunu değerlendirecek ve karar verecek. Rakam söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor ya da süreçlerden habersiz” dedi.