Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Memur maaşlarına yapılacak olan yüzde 42'ye yakın zammı değerlendirdi. Bakan Bilgin “Memur ve memur emeklisine yüzde 42 düzeyinde bir zam oranını gerçekleştireceğiz” dedi.

“Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı” diyen Bakan Bilgin bu kadar artış beklemediklerini, bunda enerji sektörünün etkisinin olduğunu söyledi.

Memur ve memur emeklilerine verilen zammın ciddi bir artış olduğunu söyleyen Bilgin, “Yüzde 42'lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik” değerlendirmesinde bulundu.

Türk devletinin çalışanlarını ve emeklilerini koruma bilinciyle hareket ettiğini söyleyen Bilgin, “Yüzde 30'luk asgari ücret zammı 6 ay için verilmedi. Ara zam olarak verildi. İşçilere verilen zam memurların altında değil. Arada bir fark yok. Aradaki fark, işçilere verdiğimiz zammı eksik bularak yıl sonuna kadar tamamladık” dedi. 

Açlık sınırı
Açlık sınırının 6 bin lira olduğu yönündeki iddiaları da değerlendiren Bakan Bilgin, “Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor? Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil. Türkiye'deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır” diye konuştu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar
Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili de konuşan Bakan Bilgin, “EYT meselesi masamızda. Türkiye'nin emekçileri endişe etmesinler. Türkiye'nin her bir sorunu önümüzde çözülmesi gereken bir dosya olarak duruyor. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz” dedi.