Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için casusluk yaptığı iddia edilen Ürdün vatandaşı Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal’ın, ‘siyasal veya askeri casusluk’ ve ‘gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçunu işlediği belirlenmiş, şüpheli istihbari çalışmaların ardından Sakarya’da yakalanıp tutuklanmıştı.
Astal hakkında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 159 sayfalık iddianame, Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenmişti.
Astal’ın yargılanmasına Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Altal duruşmaya cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katılırken avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. 
Görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, tutuklulukta geçirdiği süre, delillerin toplanmış olması, bu aşamada adli kontrol tedbirlerinin yeterli olacağından sanığın adli kontrol şartıyla tahliyesini talep etti. Söz alan sanık avukatları ise mahkemeye gelen dosyayı inceleyip ayrıntılı beyanda bulunacaklarını, cumhuriyet savcısının tahliyeye yönelik talebine katıldıklarını belirterek, müvekkillerinin tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti ise sanığın ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı 25 Ocak 2022 tarihine erteledi.