Çikolata: Çikolatanın yenilmesi ya da yutulması kediler için çok tehlikelidir ve potansiyel olarak kalp sorunlarına ve nöbetlere neden olabilir.

Fındık: Bunlar büyük miktarlarda yutulursa mide sorunlarına neden olabilir.

Yaş üzüm veya kuru üzüm: Bunların kedilerde böbrek yetmezliğine yol açma potansiyeli vardır.

Ekmek hamuru: Ekmek hamurundaki ham maddelerin kedilerin yutması tehlikelidir.

Soğan veya sarımsak: Bunların büyük miktarlarda yutulması halinde sindirim sorunlarının yanı sıra anemiye neden olduğu bilinmektedir.

Alkol: Bu zararlı kimyasal karaciğer ve beyin hasarına neden olabilir.

Kafein: Kafein içeren içeceklerin kalp çarpıntısına ve kas titremelerine neden olduğu bilinmektedir.

Ksilitol gibi yapay tatlandırıcılar: Bu tatlandırıcı çoğu şekerde bulunur ve kediler için toksiktir.

Yukarıda sıraladığımız besinler kedinize kesinlikle vermemeniz gereken besinlerdir. Kediler için zehirlidirler ve neredeyse kesinlikle sağlık sorunlarına neden olurlar. Yine de kesinlikle olmaması gereken yiyeceklerin listesi düşündüğünüzden çok daha küçüktür.

Gerçek şu ki, bu listelerde sıklıkla yer alan yiyeceklerin çoğu, yalnızca küçük miktarlarda tüketildiği sürece kediniz için çok sorun teşkil etmeyebilir. Yalnızca orta veya büyük miktarlarda tüketildiklerinde toksik hale gelirler.

Bir yiyeceğin güvenli olup olmadığı konusunda şüpheye düşerseniz, yapılacak en iyi şey ya onu araştırmak ve veteriner hekiminize danışmak ya da hep birlikte kaçınmaktır. Kedinizin sağlığı söz konusu olduğunda kesinlikle çok dikkatli olmalısınız.

Üzgün olmaktansa güvende olmak çok daha iyidir.