Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal, millet olmanın önemine değinerek, "Milletleşme, ayrıştırmayan, kaynaştıran bir olgudur. Boy, kabile, aşiret, mezhep, bölge ve etnik taassubun aşılmasıdır" dedi.

Milletleşmenin, mahalliliğin, millet altı dar kalıpların, etnik ve mezhep taassubunun aşılması olduğunu anlatan Erkal, şöyle konuştu:
"Etnik sıfatı ne olursa olsun; vatandaşlık bilincine, Türk Milletine mensubiyet şuuruna sahip olanların, emperyalizme ders verenlerin şuurlu birlikteliğidir. Bu duygu ve düşüncelere sahip davranış sergileyen bir Türk Ermenisi, Türk Rum’u ve Türk Yahudisi de milli kimliğin ve Türk Milletinin kapsamındadır. Milletleşme, ayrıştırmayan, kaynaştıran bir olgudur."

“MİLLİ SINIRLARIMIZ DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİYOR”
Sadece bayramlarda ve anayasa değişikliklerinde değil; her zaman milli egemenlik ve milli bağımsızlığı vazgeçilmez saymamız gerektiğini belirten Erkal, şunları söyledi:
"Özellikle yeni anayasa tuzaklarının önümüze konduğu, Türk Milletinin adeta yok farz edildiği, milli ve üniter yapıyı yok etme çabalarının, küresel saldırıların ve kuşatmaların, milli sınırlarımızın değiştirilmek istendiği günümüzde daha da önem kazanmaktadır."

Türkiye’de tek devlet ve tek millet olduğunu, kendini Türk olarak hissedeni kimsenin dışlamadığını belirten Erkal, "Yeter ki bazıları kendi kendilerini ötekileştirmesin. Dini azınlıklarımız gibi mahalli ve kısmen etnik sıfat taşıyan vatandaşlarımız dışlanmıyor ki, onlar Türk kabul edilmektedir" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin sosyal dokusunun çokkültürlülüğe uymadığını, ama buna rağmen dış dayatmalar görüldüğünü anlatan Erkal, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Günümüzde bazı Batılı birçok ülke için tehdit unsuru olan çokkültürlülük bize tavsiye ediliyor. Türkiye’de sadece Türk Milleti yok, başka milletler de vardır lafı açıkça bir cehalet örneğidir. Egemen güçler tarafından bu durum kolayca tahrik ediliyor. Toplum olarak birlik olmamız gerekiyor."

"Yürüyecek çok yol var" "Yürüyecek çok yol var"

Mustafa Erkal açıklamasında, dev gibi eserlere imza atan sosyolog Mehmet Eröz'ü ölüm yıldönümünde rahmetle andığını sözlerine ekledi.  /  Hüdavendigâr Onur 

Editör: Tuğrul Gümüşel