1,7 milyar TL'lik destek hesaplarda 1,7 milyar TL'lik destek hesaplarda

"ÖYLE BİR ZAM TALEBİMİZ YOK"
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atalay, asgari ücrete yapılması beklenen ek zam talebine ilişkin “Şu anda öyle bir zam talebimiz yok. Evvela şu kamu sözleşmesini halledelim. Ondan sonraki ortama bakarız. Biliyorsunuz, biz Asgari Ücret Komisyonu'nda toplantıya katılmadık. Toplantıya da gitmedik” dedi.

"CELEP PAZARLIĞI YAPACAK HALİM YOK"
Atalay, asgari ücret belirlenme sürecine ilişkin ise şunları söyledi:
TÜRK-İŞ bir rakam söyledi. Söylediği rakamın yanında durdu. Bu geçmişte de böyle oldu. Bugün de böyle oldu. Bize bazı sendikalar diyor ki; 'Gitseydin biraz daha yüksek alırdın.' Ama öyle celep pazarlığı yapacak halim yok.”

TÜRK-İŞ, 9 BİN TL TEKLİF ETMİŞTİ
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği üçüncü toplantının ardından açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Başkanı Atalay, asgari ücret tekliflerinin 9 bin lira olduğunu açıklamıştı.

Atalay, 9 bin lira altındaki bir rakamın onaylanması durumunda imza atmayacaklarını bildirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm yurttaşları ilgilendiren yeni asgari net ücret 8 bin 506 lira olarak açıklanmıştı.