ASKON Şube Başkanı Engin Tumbaz, Sakarya’nın istihdamının özellikle son 3 yılda çok ciddi bir yükseliş içerisine girdiğini ve devam eden yatırımlarla bu yükselişin artarak devam edeceğini söyledi.
SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, SGK sigorta prim teşvikleri hakkında işverenleri bilgilendirerek, sigortalı çalışanlar ile gençlere ve kadınlara iş imkânlarının artırılması amacıyla teşviklerin devam ettiğini ve istihdamını artıran işverenler için teşviklerin işgücü maliyetlerini azaltmada çok avantaj sağladığını belirtti. 
Güncel konulardan Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve sigorta prim borçlarının yapılandırması hakkında da bilgi paylaşımında bulunan İl Müdürü Çavuş, “İlimizde EYT kapsamında emeklilik için başvuran yaklaşık 32 bin sigortalımızın 31 bininin emeklilik işlemleri tamamlanmıştır. Kalan kısmın işlemleri, farklı sigorta kolları nedeniyle hizmetlerin birleştirilmesi gerektiğinden devam etmektedir. Dolayısıyla, ay sonuna kadar da bütün başvuruların işlemlerini tamamlamak istiyoruz. Ayrıca, bilindiği üzere sigorta prim borcu olanların borç yapılandırma işlemleri Haziran 2023 ayı sonuna kadar uzatılmıştır. Vatandaşlarımızı uzatılan borç yapılandırmasının avantajlarından yararlanmaya bekliyoruz” dedi.
askon_toplantisi3
Sakarya’nın istihdamı ve İŞKUR destekleri hakkında bilgi veren İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ise, “İşverenlerimizden önceki yıllara nazaran artan oranda işgücü talebi almaktayız. 2023 yılın ilk 5 ayında işverenlerimizden kurumumuza 21 bin kişilik açık işgücü talebi intikal etmiştir. Yine bu süre zarfında 12 bin iş arayan vatandaşımız da işe yerleştirilmiştir. Ancak, işverenlerimizin artan işgücü ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığımız bir gerçektir. Vasıflı veya vasıfsız, hemen hemen her alan ve sektörde her ay yaklaşık 4 bin işgücü ilanı yayınlamaktayız. İşgücü ihtiyacının hızlı karşılanması için işverenlerimizi iş arayanlarla kurumumuzda buluşturuyoruz. Ayrıca, daha fazla iş arayana ulaşabilmek için de çağrı merkezi gibi hizmet vermeye başladık. Diğer taraftan, şartları değiştirilen İŞKUR destekleri de devam etmektedir” şeklinde konuştu.
askon_toplantisi2
Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Şube Başkanı Tumbaz, “2023 yılının ilk 3 ayındaki yeni kurulan şirket sayıları Nisan ayında da artışını sürdürdü. Ticaret ve Sanayi Odamızın verilerine göre geçen yılın ilk 4 ayında yeni kurulan şirket sayısı 337 olurken 2023 yılının ilk 4 ayında % 9’luk artışla 367 olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. Diğer taraftan, 6 OSB’deki istihdam sayımız % 84 doluluk oranı ile 28 bin kişiye ulaşmıştır. Sigortalı sayısının 2020 yılında 205 bin kişiden 2023 yılında 280 bin kişiye ulaşması ve devam eden yatırımlar istihdamdaki yükselişin devam edeceğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.
askon_toplantisi4