AÇLIK SINIRINDA BİR YAŞAM
CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, asgari ücret ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Asgari ücret tespit komisyonu üçüncü toplantısını da bitirdi. Üç saat süren toplantı sonucunda işçiler lehine bir karar çıkmadı anlaşılan o ki; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'İşçimizin yanındayız hamasetiyle.' asgari ücret açıklanacaktır. İşçiler adına toplantıya katılan Türk İş, 'Bizim teklifimiz 9 bin TL, verirlerse masaya oturup imzalarız.' diyerek, sözde rest çekmiş oldu. Bugün açlık sınırı 7 bin 786 TL’dir ve yılbaşı sonrası gelen zamlarla bu rakam katlanarak artacaktır. Türk İş Başkanı Ergun Atalay’ın rest çekerek istediğini söylediği 9 bin TL zaten açlık sınırı rakamı haline gelecektir. İşçiler sendikal bürokrasi eliyle, açlık sınırında bir yaşama mahkûm edilmektedir.

"SEÇİMLİK POZLARLA AÇIKLAMA"
Asgari ücret tespit toplantısına girerken 'Yoksulluk sınırı ortada onun altında rakamla kimse gelmesin.' demek rest çekmek değildir. Aksine yoksulluk sınırı üzerinde her rakama imza atarız demektir. Hal böyle olunca hükümeti, patronu itiraz etmiş gibi görünse de asıl olarak el ovuşturmakta ve asgari ücret için tabanın 7 bin 786 TL, tavanın ise 9 bin TL olarak belirlenmesinden memnun olmuşlardır. Patronlar lehine olgunlaştırılan bu süreçte geriye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahneye gireceği bölüm kalmıştır. 'İşverenimizin üretime devam edeceği, çarkların döneceği ve işçimizin de yüzünün güleceği rakam…' diyerek 9 bin TL’nin bir altı ya da bir üstü rakamı, seçimlik pozlarla açıklaması kalmıştır.

"SEÇİM ŞOVUNA DÖNÜŞTÜRECEK"
Gelinen noktada 'Asgari ücret önümüzdeki yılın beklentisi olan rakama göre açıklansın' diyen MÜSİAD başta olmak üzere tüm patronlar memnun. Hükümet ve başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim şovuna dönüştüreceği süreçten memnun. Sendikal bürokrasi 'Bu rakamın altına imza atmayız.' restiyle günü kurtardığını düşünerek memnundur. İyi de geceleri aç yatağa giren, öğlen okuluna yiyecek bir öğün yemek götüremeyen çocuklar ne olacak? Elektrik, su faturalarını ödeyemeyen, telefon, internet faturalarına yetişemeyen işçiler ne olacak? Artan enflasyon, düşen alım gücü nedeniyle bırakalım sağlıklı beslenmeyi doyacak ekmek bulamayan işçi, emekçi, emeklinin durumu ne olacak? AKP sözcülerine göre; işçi yetmeyen maaşını artırmak üzere daha çok mesaiye kalabilir. Ana baba yanına taşınabilir. Zeytini tek seferde değil üç seferde ısırarak yiyebilir. Porsiyonları küçültebilir. Doğalgazı açmaz, sobayı yakmaz, tasarruf edebilir ve belirlenen asgari yaşama kendini uydurabilir. 'Patlıcan pahalıysa dünyanın sonu değildir, ucuzladığında herkes alır herkes doya doya yer' diyen Bahçeli’nin çözümüyle ücretin artmasını değil patlıcanın ucuzlamasını bekleyebilir.

"İNSANCA YAŞAM İSTİYORUZ"
Cumhuriyet Halk Partisi olarak işçilere, emekçilere, emeklilere, dar gelirli ve işsiz yurttaşlarımıza çağrımızdır: İşçi emekçi aileleri açlık sınırında ücrete mahkûm çalıştıran AKP iktidarının kurduğu bu düzen çürümüştür bu çürümüş düzeni değiştirmek, insanca yaşayacak ücret için yapılması gereken  bu düzenin tek alternatifi olan CHP çatısı atında birleşmektir. Asgari yaşam değil insanca yaşam istiyoruz. Bu ülkenin kurtuluşu için CHP çatısı altında bir araya gelelim, birleşelim ve halkın iktidarını hep birlikte ilk seçimlerde AKP iktidarını sandığa gömerek gerçekleştirelim. Zamlar durdurulmalı ve başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalıdır. Halkın sırtındaki dolaylı vergiler kaldırılmalı, bu ülkenin kaynakları bir avuç yandaşa değil yoksul halk kitlelerine aktarılmalıdır.”