"TL OLARAK GÖRÜŞÜYORUZ"
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, asgari ücrete yapılacak ara zammı belirleme çalışmaları kapsamındaki ikinci toplantısı sona erdi. Türk-İş temsilcisi Ramazan Ağar toplantının ardından ilk açıklamayı gerçekleştirdi. Türk-İş Genel Mali Sekreti Ağar, “İşveren tarafında ya da hükümet tarafında herhangi bir rakam ortaya konmadı. Biz de söylemedik işin doğrusu” dedi. Ağar, “Bayramdan önce yeni rakam üzerinde anlaşma sağlanıp Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

500 dolar tartışmalarına da değinen Ağar, “TL olarak görüşüyoruz, dolar üzerinden görüşmüyoruz. 500 dolar üzerinden değil günün şartlarına göre konuşuyoruz” dedi.

İŞÇİ VE İŞVEREN TEMSİLCİLERİ KATILDI
Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl’ın başkanlığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğindeki toplantıya, işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik veri ve raporları sunması bekleniyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET
Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Başkan Genç Sakaryalı firmaları kutladı Başkan Genç Sakaryalı firmaları kutladı

500 DOLAR VAADİ
Seçimlerden sonra asgari ücrete ilişkin açıklamalar yapan yetkililerin, seçim öncesi telaffuz edilen 500 dolara ilişkin herhangi bir açıklama yapmaması dikkat çekiyor. Yeni kabine öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan Vedat Bilgin, katıldığı bir televizyon programında “Asgari ücreti Temmuz'da reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır” demişti.

HER GÜN FARKLILAŞIYOR
Asgari ücretin Temmuz'daki ara zamla birlikte 500 dolar seviyesine çıkacağına yönelik resmi açıklamalar, seçim sonrası döviz kurundaki sert artışla birlikte sessizliğe gömüldü. Bilgin’in “Çalışmalarımız hazır” açıklamasına karşın seçim sonrası hiçbir yetkili 500 dolara değinmedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise katıldığı TV programında asgari ücrete ilişkin yaptığı açıklamada “Dolar yerinde durmuyor her gün farklılaşıyor. Biz TL konuşmak durumundayız” demişti.